Radikal: Bostan saldırganı Fatih Belediyesi basın danışmanı çıktı!

Yedikule Bostanları’nda Doç. Dr. Ayten Alkan ve arkeolog Yiğit Ozar’ı tehdit ederek tartaklayan şahsın Fatih Belediyesi basın danışmanı Yüksel Göktürk olduğu ortaya çıktı. Alkan ve Ozar savcılığa suç duyurusunda bulundu

yedikule 1

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ayten Alkan ve Arkeolog Yiğit Ozar’ı 20 Temmuz’da Yedikule Bostanları’nda bir televizyona verdikleri röportaj sırasında tehdit ederek kovalayan şahsın Fatih Belediyesi basın danışmanı Yüksel Göktürk olduğu ortaya çıktı. Alkan ve Ozar, Göktürk hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kentleşme ve Çevre Sorunları Anabilim dalı öğretim üyesi Alkan, bostanda yaşadıkları saldırıyı şöyle anlattı:

“İlk basın açıklamamız sırasında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in yanında gördüğümüz, güneş gözlüklerini yüzünden çıkarmayan bu şahıs bir röportaj için bostana gittiğimizde yine karşımıza çıktı. Ben röportaj verirken arkeolog arkadaşımız Yiğit Ozar’ın üzerine yürüdü, ensesinden tutarak uzaklaştırmaya çalıştı. Bir yandan da, ‘Defolun buradan, insanları kışkırtıyorsunuz’ diyordu. Uzaklaşıp surların dibine oturduk. Yanımıza geldi, benimle ‘güzelim’ diye konuşmaya başladı. ‘Benimle güzelim diye konuşamazsın, bu tacizdir’ dedim. Bu sefer cep telefonuyla fotoğraflarımı çekmeye başladı. Biz de onun fotoğraflarını çekmeye başlayınca eliyle yüzünü sakladı. Bu sefer bir bostancının yanına sığındık, yine arkamızdan geldi. Daha sonra peşimizden sokağa çıktı. Bir metre mesafeden bizi takip etmeye başlayınca caddenin ortasında var gücümle bas bas bağırdım, insanlar dönüp bakınca durakladı. Sokaktan çıkana kadar da arkamızdan baktı. Bu şahıs ne zaman bostana gitsek ‘mahalleli’ adı altında karşımıza çıkarak bostanların korunmasına itiraz eden 10-15 kişiden biri. Bizi bir saat boyunca tedhit ve takip eden, sözlü ve fiziksel olarak taciz eden bu şahıs hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Şimdi ben üniversitede yerel yönetimler dersinde ne anlatayım, kentli hakkından nasıl bahsedeyim, katılımcı yerel yönetimler konusunda ne demeliyim? Öğrencilerime ‘Yerel yönetimlerin hali budur, eleştirirseniz dayak yiyebilirsiniz’ mi diyeceğim?”

Arkeolog Yiğit Ozar da, “Bu şahıs Ayten arkadaşımızın röportajı sırasında yanıma yaklaştı. Küfürler ve tehditler savurmaya başladı. Ensemden tuttu, boynumu sıkarak ve ayaklarıma basarak beni geri geri yürüttü, kalabalıktan uzaklaştırmaya çalıştı. Daha sonra da yaklaşık bir saat boyunca nereye gittiysek peşimizden geldi” diye konuştu.

Yedikule Bostanlarını Koruma Girişimi’nin açıklamasında, “Bu iki arkadaşımızın ya da Yedikule Bostanlarını Koruma Girişimi’nden herhangi birinin başına gelmesi muhtemel her türlü musibetin nihai mesullerini, bu ortamı yaratan ve mesai içinde oldukları bir kişinin taciz, tehdit, saldırı ve takibe varan davranışlarını yönlendirmese dahi bu konuda herhangi bir önlem almayan Fatih Belediye Başkanı, İBB Başkanı ve üstlenici firma olarak addedeceğiz” denildi.

Göktürk, geçtiğimiz salı Yedikule Bostanlarını Koruma Girişimi’nin yıkılmak üzere olan bir bostanda yaptığı toplantı sırasında da görüldü. Grubun kendisini tanıyarak tepki göstermesi üzerine durumun yanlış anlaşıldığını iddia eden Göktürk, “Ben arkadaşlarınızı eli sopalılardan korumaya çalıştım” diye konuştu.

Elif İnce
05 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;radikal.com.tr