Etha: Gezi Tutukluları Aileleri İzmir’de de oturma eylemi yaptı

Gezi Tutukluları Aileleri İzmir’de de oturma eylemi yapmaya başladı. Direnişçilerin cezaevlerinde yaşadığı baskı ve işkenceye dikkat çeken aileler, mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

izmir-gezi-tutsaklari

Gezi Tutukluları Aileleri İzmir’de oturma eyleme yaptı.

Konak YKM önünde toplanan aileler, İş Bankası önüne yürüdü. “Gezi tutsaklarına özgürlük” ve “Gezi tutsakları onurumuzdur. Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” pankartlarının açıldığı eylemde, tutuklu Gezi direnişçilerinin resimleri taşındı. Oturma eylemi yapan aileler, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”, “Gezi tutsaklarının iradesi teslim alınamaz”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Yaşasın halkları kardeşliği”, “Kürt halkı yalnız değildir” sloganlarını attı.

Eylemde, Gezi direnişi nedeniyle tutuklanan Emrah Akdağ, Esra Yıldız ve Mithat Kavak’ın gönderdiği mektuplar okundu.

Aileler adına açıklama yapan Kubilay İyit’in kardeşi Ruşen İyit, Gezi direnişi nedeniyle İzmir’de yapılan operasyonlar kapsamında toplam 51 kişinin tutuklandığını hatırlattı.

Direnişi kıramayan hükümetin, tutuklama furyası başlattığını, baskı ve zorun cezaevlerinde de sürdüğünü söyledi.

Şakran Cezaevi’nde kalan Elif Kaya’nın, cezaevine götürüldüğü gün ince arama işkencesine maruz kaldığını, ağır kas rahatsızlığı olan Burcu Koçlu’nun diyetinin uygulanmadığını söyledi. Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Hüseyin Kaya’nın gardiyanlar tarafından darp edildiğini, Faruk Erdoğan’ın ise telefon görüşmesi sırasında tekmil vermdiği gerekçesiyle darp edildiğini ve telefon hakkının engelenidiğini bildirdi.

Kırıklar F Tipi Cezevi’nde hak ihlalleri ve şiddetin her geçen gün biraz daha artığını kaydeden İyit, ard arda verilen hücre cezalarıyla tecrit içerisinde tecrit yaşatıldığını kaydetti. Havalandırmalara kamera yerleştirildiğini hatırlatan İyit, “Güvenlik adı altında yapılan bu uygulamanın gerçekte tutsakları taciz etmek ve baskı altına almak dışında hiçbir amacı yoktur” dedi.

İyit, sözlerini şöyle tamamladı: “Buradan tekrar muktedirlere sesleniyoruz; attığınız her adım, başlattığınız her uygulama, her saldırınız, ideallerimizi, mücadelemizi sindirmeye yetmeyecek! Çünkü bizler, insanlığın, özgürlük ve eşitlik içerisinde, zindanların, zincirlerin, sömürünün, baskının ve ayrımcılığın olmadığı bir dünyanın savunucularıyız. Nasıl ki milyonlar olup meydanları zaptettiysek, sizi de iktidar koltuklarınızdan alaşağı edeciğiz.”

Aileler, Rojava’da yaşanan katliam da protesto etti.

Oturma eylemi, tutuklu Gezi direnişçileri için söylenen ezgilerle sona erdi.

4 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr