BirGün: TGS ‘Yandaş olmayacağız’

TGS

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) işkolu istatistiklerine yönelik hukuk dışı müdahaleleri protesto etti.

TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, 2 bini aşkın üyeleri olmasına rağmen üye sayılarının 835 olarak ilan edilmesine tepki göstererek, “Şunu bilsinler ki biz yandaş olmayacağız. Basın özgürlüğü için çalışmaya devam edeceğiz. Hapishanedeki gazeteciler için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

TGS, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın önünde işkolu istatistiklerine yönelik hukuk dışı müdahaleleri protesto etmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı yapan TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın iş kolu istatistiklerini açıkladığını vurgulayarak, “Açıklanan istatistiklere göre toplam işçi sayısının yüzde 10′u bile sendikalı değil. İstatistiklerde ilginç bir olay da basın, yayın ve gazetecilik iş kolunda yaşandı. Ocak ayında iş kollarının birleştirilmesinin ardından toplam çalışan sayısının 104 bin olduğu basın, yayın ve gazetecilik iş kolunda, Temmuz istatistiklerine göre çalışan sayısı 95 bin 145 oldu. İş kolunda Basın-İş, TGS ve Medya-İş sendikaları örgütlü. Ocak istatistiklerinde sadece Türk-İş’e bağlı Basın-İş Sendikası yüzde 1′lik iş kolu barajını aşarken, Temmuz istatistiklerinde Medya-İş’te barajı aştı” dedi.

Sadece Anadolu Ajansı’nda örgütlü olan Medya-İş’e yetkinin verilmesini “Örgütçüklere verilen yetki” diye nitelendiren İpekçi, “AKP hükümetinin baskısı ile AA çalışanları zorla TGS’den istifa etti. Yeni kurdurulan Medya-İş’e üye yapılmalarının ardından bu sendikaya yetki de verildi. Ocak ayı istatistiklerinde 500 civarında üyesi olan Medya-İş’in üye sayısını, herhangi bir medya kuruluşunda (basına yansıdığı kadarıyla) örgütlenmemesine rağmen 959′a çıkartması dikkat çekici değil mi? Sendikamızın 2 bini aşkın üyesi olmasına rağmen Bakanlık istatistiklerinde üye sayısı 835 olarak gösterildi. Azadîya Welat, DİHA, Özgür Gündem, Birgün, Hayat TV ve Evrensel başta olmak üzere çok sayıda üyemiz görmezden gelindi. Biz bu konuda görüşmek için bakanlıktan talepte bulunacağız” dedi.

‘Üyelerimiz yok sayıldı’
2 bini aşkın üyeleri olmasına rağmen üye sayılarının 835 olarak ilan edilmesine tepki gösteren İpekçi, “Bize intikam yemini ettirmesinler” dedi. İpekçi, “Ocak ayı istatistiklerinde de üye sayımız 817 olarak gösterilmişti. Bu konuyla ilgili açtığımız dava hala devam ediyor. Fakat şuna dikkat çekmek istiyorum; Bakanlık bize Ocak ayında 817 üyeniz var dedi. O günden Haziran ayı sonuna kadar 80 yeni üye yaptık. Bu üyeler dahi istatistiğe yansıtılmıyor. TGS’nin yürüttüğü basın özgürlüğü mücadelesi nedeniyle iktidar rahatsız oluyor. Bu yüzden haksız bir şekilde yetkimiz elimizden alınarak yeni örgütlendiğimiz işyerlerinde toplu sözleşme yapmamız engelleniyor. Ama şunu bilsinler ki biz yandaş olmayacağız. Basın özgürlüğü için çalışmaya devam edeceğiz. Hapishanedeki gazeteciler için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

2 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net