Yurt: Ankara’da 35 kişiye polise mukavemet davası

Ethem Sarısülük’ün polis kurşunuyla öldüğü Ankara’da, Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı eylemlerine katılan 35 kişiye polise mukamevet suçlamasıyla dava açtı. Aynı soruşturma kapsamında 73 kişi için de takipsizlik kararı verildi.

ethem-sarisuluk-cenaze

Ankara’da Gezi Parkı protestolarına katılan 35 kişi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dava açıldı.

Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral’ın hazırladığı iddianame Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Ankara’daki olaylarda polis kurşunuyla vurulan Ethem Sarısülük’ün, tedavi gördüğü hastanede 14 Haziran 2013′te yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

“POLİS GÜVENCEYE” CENAZEYİ ALMIŞ

Sarısülük’ün cenazesinin 16 Haziran Cumartesi Batıkent Cemevi’nden alınarak, kortejle Kızılay Meydanı’na, sonrasında Sıhhiye’ye getirilmek ve tören yapılmak istendiği vurgulanan iddianamede, güvenlik güçlerinin Batıkent’te göstericilere “Cenazenin Kızılay’a götürülmesine izin verilmeyeceği, provokatif ve istenmeyen olayların yaşanmaması için cenazenin İstanbul Yolu-Çevre Yolu istikametinden Çorum’a götürülmesinin uygun olacağını” söyleyerek, konvoyun önünü “güvenceye aldığı” ifadeleri dikkat çekti.

Bu sırada Tuzluçayır ve Süleyman Sırrı Sokak’tan yola çıkan bazı grupların, GMK Bulvarı, Atatürk Bulvarı, Ziya Gökalp Caddesi’ni araç trafiğine kapatır şekilde yürüyerek, Kızılay’a intikal ettiği anlatılan iddianamede, saat 12.15 itibarıyla sayıları bin 500 kişiye ulaşan gruba güvenlik güçlerinin, “eylemin Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na aykırı olduğu, tüm halkın mağdur edildiği, kimsenin zarar görmesinin istenmediği, makul süre içinde dağılınmadığı takdirde zor kullanarak dağıtılacakları” uyarısında bulunduğu aktarıldı.

Göstericilere güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini hatırlatılan iddianamede, sanıkların da müdahale sırasında Kızılay, Sıhhiye Köprüsü, GMK ve Atatürk Bulvarları, Güvenpark ve Başbakanlık çevreleriyle civar sokak ve caddelerde “orantılı zor kullanmak suretiyle” gözaltına alındıkları ifade edildi.

Gözaltına alınanların üst aramalarında “özellikle eyleme katılmak ve güvenlik güçlerine direnç göstererek dağılmamak üzere gaz maskesi, deniz gözlüğü, solüsyon, iş eldiveni, biber gazı, limon, süt, sirke, sivil toplum örgütlerine ait flama ve kolluk, yüz kapatmaya yarayan poşu ve bezler, laboratuvar gözlüğü, baret, yüz maskeleri, sprey boya, taş ve gaz fişekleri” bulunduğu iddia edilen iddianamede, bazı görüntülerden de kimi sanıkların taş attığının belirlendiği aktarıldı.

1 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; yurtgazetesi.com.tr