CNN Türk: Gezi eleştirilerine Demirtaş’tan yanıt

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Gezi direnişiyle değil, ‘bu halk hareketini askeri darbeye kadar götürebilir miyiz’ diyenlerle aramıza mesafe koyduk” dedi.

bdpGezi eylemleri üzerinden BDP’ye yapılan eleştiriler ve kendisinin açıklamalarının çarpıtıldığını söyleyen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eleştirileri Twitter’dan yanıtladı.

Demirtaş, “Gezi direnişiyle değil, ‘bu halk hareketini askeri darbeye kadar götürebilir miyiz’ diyenlerle aramıza mesafe koyduk. Ergenekon’dan medet umanlarla, askerleri göreve davet edenlerle mesafe koyduk. İlk günden bu yana demecimi çarpıtıp yayanlara şunu söyleyeyim: Gezi direnişi gerçek bir halk direnişi ve özgürlük arayışıdır. Özgürlük için direnen herkesin tam da yanındayız. Gezi’dekiler, ‘biz basının çarpıtmalarını iyi öğrendik’ diyorlardı, bazılarınız halen öğrenmemiş demek ki. Beni dinlemek yerine penguenleri izlemiş.”

BDP lideri Demirtaş, hükümeti, halk devrim yaparak devirirse meşru olacağını, ancak asker el koyarak devirirse gayrimeşru olacağını da belirterek, “Devrimi de halk yapar, penguen izlemekten gözünü alamayanlar değil. Örnek: Rojava devrimi” dedi.

1 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; cnnturk.com