BirGün: Yurtta kalan öğrencilere Gezi soruşturması

bolu

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Bolu Gölköy Öğrenci yurdunda kalan 30 öğrenci ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi vakıf yurdunda kalan yaklaşık 110 öğrenci hakkında Gezi protestoları nedeniyle soruşturma başlatıldı. 28 Mayıs’ta başlayan Gezi protestolarına destek vermek amacıyla 1 Haziran günü yurtlarından çıkarak slogan atıp açıklama yapan öğrencilere 2 ay aradan sonra soruşturma açıldı.

Gölköy yurdunda barınan 30 öğrenci ile üniversitenin vakıf yurdunda barınan 110 öğrenci 1 Haziran gece 01.05 sıralarında yurdun dışına çıkarak Gezi protestolarına destek vermek istedi. Özel Güvenlik ve personel öğrencilere engel olmaya çalıştı. Bunun üzerine öğrenciler kapılara dayanarak üniversite yerleşkesine çıkıp kısa bir yürüyüş düzenledi. Slogan atıp Gezi eylemcilerine destek veren ve hükümeti protesto eden öğrenciler bir süre sonra tekrar yurda döndü.

‘KAMERADAN TESPİT EDİLDİLER’

Bunun üzerine Yurtkur Gölköy Yurt Müdürlüğü ve Vakıf Yurt Müdürlüğü harekete geçerek kameralardan protestolara katılan öğrencileri belirledi. Belirlenen öğrenciler hakkında soruşturma başlatan yurt müdürlükleri öğrencilere gönderdiği yazıda savunma istendi.

Öğrencilere gönderilen yazıda “Süresi içerisinde savunma yapmadığınız takdirde hakkınızda mevcut bilgi ve belgelerle işlem yapılacaktır” ifadesine yer verildi.

‘CİDDİ SIKINTI YOK’

Gölköy Yurt Müdürü Aydoğan Uçkun, başlatılan soruşturma ile ilgili “İzinsiz dışarı çıkıp protesto eylemi düzenlemekten mevcut yönetmeliklere dayanarak 30 öğrenci hakkında bir soruşturma başlattık. Şu anda ciddi bir sıkıntı yok. Öğrencilerimizin savunmalarını bekliyoruz” dedi.

‘ÖĞRENCİLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

AİBÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr Fatih Yaşlı, yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: “31 Mayıs’ı 1 Haziran’a bağlayan gece, Türkiye’nin neredeyse bütün illerinde olduğu gibi Bolu’da da yurttaşlar anayasal ve demokratik haklarını kullanarak hükümete yönelik protesto eylemlerine katılmışlardır. Görevi eleştirel düşünceyi üretmek olan üniversitede eğitim gören öğrencilerimizin de böylesi bir sürecin içerisinde yer almaları ve protesto eylemlerine katılmaları son derece doğaldır. Söz konusu eylemler tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da barışçıl bir şekilde geçmiş, öğrencilerimiz herhangi bir kimseye ya da herhangi bir kamusal mala zarar vermemişlerdir. Haklarında KYK tarafından “yönetmelik gereği” açıldığı söylenen soruşturmanın ise anayasal ve yasal olarak herhangi bir meşruiyeti bulunmamaktadır. Biz hocaları olarak, söz konusu soruşturmayı yakından takip ediyor olacağız ve öğrencilerimizin yanında yer almaya, onlara sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

***

Islık çalıp alkışladınız

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy yerleşkesindeki yurtlarda kalan ve protesto eylemlerine destek veren öğrencilere gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı: “01.06.2013 tarihinde, saat 01:05 sularında, güvenlik görevlisine ve gece nöbetçi personele gelerek “Taksim- gezi parkı” olaylarını protesto etmek amacıyla, topluca dışarıya çıkmak istediğinizi belirtmeniz sonucunda, güvenlik görevlisi ile gece nöbetçi personelinin de sizlere hitaben, “bu saatte dışarıya çıkmanın hem yönetmelik gereği, hem de güvenlik açısından mümkün olmadığını, ayrıca buna da yetkileri olmadığını defalarca söylemesine rağmen, yurt girişinde giderek çoğaldığınız ve “herkes dışarıda olayları protesto ediyor, siz bizleri burada neden tutuyorsunuz” deyip alkış tutup, ıslık çalarak, dışarıya çıkma isteğinde ısrar ederek saat 01:25 sularında kapıların zorunlu olarak açılmasına sebebiyet verdiğiniz, kapılar açıldıktan sonra da yurdun dışına çıktığınız ve yaklaşık 2 saat sonra yurda dönüş yaptığınız tespit edilmiştir. Üniversitemiz Öğrenci Yurtlan Yönetmeliğinin, Dördüncü Bölüm “Disiplin İşlemlerine İlişkin Esaslar” ve “Disiplin Cezalan” maddeleri tarafınızca bilindiği halde, Yurt Yönetmelik ve Yönergelerine aykırı bu davranışınızla ilgili savunmanızı, adresinize tebliğ talihinden itibaren on (10) gün içerisinde Yurt Müdürlüğüne iletmeniz gerekmektedir”

Serbay Mansuroğlu
1 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net