habersoL: İddianame hazır; palalı neyle suçlanıyor

“Palalı saldırgan” Sabri Çelebi ve diğer üç kişi hakkında “polise mukavemet” ve “adam yaralamaya teşebbüs” suçlamasından 9 yıl hapis cezası istendi. Palayla halka saldıran Çelebi’nin, bir genç kadının sırtına tekme attığı görüntülerle ilgili açılan soruşturma ise kaplumbağa hızıyla devam ediyor.

haziric

Taksim’de 6 Temmuz’da gerçekleştirilmek istenen eyleme yapılan polis saldırısı nedeniyle Talimhane yönüne dağılan insanlara palayla saldıran Sabri Çelebi ve diğer saldırganlar Ahmet Girgin, Şeyhmus Kırmızı ve Murat Ertik hakkında dava açıldı. İddianamede, biri polis memuru üç kişi mağdur sıfatıyla yer alırken sanıklar hakkında “yaralamaya teşebbüs” ve “polise mukavemet” suçlamasıyla 9 yıl hapis cezası isteniyor.

İddianamede, olaya ilişkin “Ahmet Girgin, Şeyhmus Kırmızı, Sabri Çelebi ve Murat Ertik’in sopa ve satırlarla gösteri yapan kişilere saldırmaya başlamaları üzerine polisin şüphelilere müdahale ettiği, şüphelilerin görevli polis memurlarına sopa ve bıçakla saldırdığı, müştekilerin yaralandığı” belirtildi.

Palalı saldırgan Çelebi’nin, “Gezi olayları nedeniyle turizm firmasının ekonomik olarak etkilendiğini, sıkıntılar yaşadığını, göstericilerin işyerine zarar vermeleri üzerine ellerine sopalar aldıklarını, kendisinin de et kıymakta kullanılan zırh tabir edilen kesici aleti aldığını, maksadının korkutmak olduğunu” iddia ettiği ve suçlamayı kabul etmediği ifadesi de iddianamede yer aldı.

‘YASAK BIÇAK’ KULLANMAMIŞLAR
Saldırganlardan elde edilen bıçak ve sopaların da “yasak bıçak” niteliğinde bulunmadığı belirtilerek el konulması, güvenlik tedbirlerinin uygulanması ve 4’ü hakkında da “görevi yaptırmamak için direnme ve memura karşı silahla (bıçakla) yaralama ve şahıslara karşı yaralama suçunu işlediği” gerekçesiyle dokuz yıl hapis cezası istendi.

KADINA TEKMEYE YAVAŞ SORUŞTURMA
Öte yandan “palalı saldırgan” Sabri Çelebi’nin bir kadına elindeki palayla vurup sırtını tekmelemesine ilişkin başlatılan soruşturma halen devam ediyor. Çelebi hakkında “polise mukavemet” soruşturması jet hızıyla yürütülürken, saldırıya uğradığı görüntülerle ayan beyan bilinen, darp ve cebire uğradığı raporla da kanıtlanan kadınla ilgili soruşturmanın halen sürmesi, soru işaretlerine neden oldu.

MAĞDUR AVUKATI: İDDİANAME YETERSİZ
“Müşteki” avukatı Hacer Yılmaz, iddianameyi gazetemize değerlendirdi. İddianameyi yeterli bulmadığını belirten Yılmaz, istenilmesi gereken cezanın “adam öldürmeye teşebbüs” olduğunu vurguladı. Müvekkilinin, yüzünden ve boynuna yakın yaralandığını, buna ilişkin raporun da dosyada bulunduğunu, cana kastetme suçunun işlendiğini ifade eden Yılmaz, sopa ve palanın “yasak bıçak” niteliğinde bulunmamasına rağmen birçok cinayetin bu araçlarla gerçekleştiğini hatırlattı. Yılmaz, “Eline pala, sopa, satır alan sokağa çıkmasın, şiddete kalkışmasın. Bunları önlemek için bu süreçte verilecek kararın önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Selin Asker 
1 Ağustos 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr