Vagus Tv: 28 Yazardan Gezi Parkı öyküleri

bagzi-seylerGezi direnişi birçok noktada etkisini hissettirmeye devam ediyor. Tarih boyunca gerçekleşen devrimler ve bu tarz büyük eylemler sanatı ve sanatçıları doğrudan etkilemiştir.

Gezi eylemleri de bu çerçevede örnekleri vermeye başladı. Aylak Adam’dan çıkan “BAğZI ŞEYLERE ÖYKÜLER” kitabı 28 farklı yazarın gözünden Gezi’ye bakmayı hedefliyor. 28 farklı yazarın yazdığı öyküler Gezi’nin farklı noktalarına odaklanıyor.

Kitabın telif ücretleri ve gelirleri ise, Gezi direnişinde yaşamlarını yitirenler ve yaralananlar adına oluşturulacak bir anı fidanlığına yatırılıyor.

Kitaptan;

28 öykücünün kaleminden derlenen “Bağzı Şeylere Öyküler”, Gezi Direnişi’nin farklı boyutlarına odaklanmakla birlikte, sanatçının önünde açılan olanakların da göz ardı edilmemesi gerektiğini müjdeliyor. Yaklaşık iki aydır biriktirilen deneyimin yansıdığı bu derleme, bu topraklarda daha önce eşine benzerine rastlamadığımız bir sanatsal üretimin doğum sancılarını çektiğimizin de göstergesidir.

28 yazarın içinde yer alan Hakan Bıçakcı, Gezi ve yazmış olduğu öykü hakkında Vagus Tv’ye açıklamalarda bulundu.

hakan‘Gezi’nin kısa vadede olumlu ve olumsuz etkileri olmayabilir. Fakat uzun vadede insanların daha rahat ve özgür yaşamaları için ciddi bir fırsattır Gezi. Özgürlükçü bir protestonun bu hale getirilmesi ve insanların hayatlarını kaybetmesi hayret vericidir. Hükümetin bu politikalarını ve tavrını dehşet içinde izliyorum.

Bu bağlamda bu öykü kitabında yer alan yazdığım öykü de tam olarak Gezi’nin içinde geçiyor. Hergün evinden işine giden bir adamın öyküsü. 2 gün boyunca yaşadıklarını onun gözünden izliyoruz. Penguen belgeseli görüp onunla kendini özdeşleştirmesini ondan dinliyoruz. Bu 2 gün sonunda hayatının tamamen nasıl değiştiğine tanık oluyoruz.’

30 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; vagus.tv