BirGün: AKP ve MHP’den Kotil’e randevu yok

Seçim barajının düşürülmesi için 18 gün boyunca İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen ve Meclis’teki partilerle görüşmek için randevu isteyen Aylin Kotil’e sadece BDP ve CHP’den yanıt geldi, AKP ve MHP ise talebe yanıt vermedi.

BDP

Meclis’teki partilerle görüşmek için randevu isteyen Aylin Kotil’e sadece BDP ve CHP’den yanıt geldi, AKP ve MHP ise talebe yanıt vermedi. Kotil’in, talebe olumlu yanıt veren BDP’den, Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve Milletvekili Sırrı Sakık ile yaptığı görüşmede barajın düşürülmesi isteğine destek geldi.

Pervin Buldan, görüşmede yüzde 10 seçim barajının Türkiye’nin antidemokratik bir uygulaması olduğunu belirterek, BDP olarak daha önce bu konuda verdikleri teklifleri yeni dönemde tekrar gündeme alacaklarına dikkat çekti. Sakık da, “Genelde hep söylenir çare yoksa yol çaredir. Aylin Hanım’da çare yok dedi. İstanbul’dan buraya kadar 500 kilometrelik yolu yürüyerek aslında birçok insana siyasi partilere ders vererek geldi” ifadesinde bulundu.

Bir basın mensubunun, AKP’nin hazırladığı demokrasi paketinin içinde barajla ilgili bir düzenlemenin olmadığına yönelik sorusuna Buldan, “Henüz bize yansıyan bir şey yok. Basına yansıdığı kadarıyla yüzde 7’lik bir orana düşürülmesi konusunda bir tartışmanın yürütüldüğünü duyduk. Barajın yüzde 3’lere düşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Daraltılmış bölge sistemi de uygun değil bize göre” dedi.

29 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net