BirGün: Gezi’ye neden mesafeli durduk?

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş dün akşam Cnn Türk’te yayımlanan Ankara Günlüğü programına katıldı. Demirtaş’ın “Gezi Direnişi’nde hükümet devrimek isteye darbeci güçler vardı ondan dolayı Gezi’ye mesafeli durduk” açıklaması ise dikkat çekti.

selahattin demirtaş

CNN Türk’te Utku Çakırözer, Hüseyin Yayman ve Hande Fırat’ın dün akşamki konuğu BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tı. Demirtaş gündeme ilişkin soruları yanıtladığı programda demokratik özerklikten Gezi Direnişi’ne kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. Demirtaş’ın Gezi Direnişi’yle ilgili söyledikleri ise sosyal medya başta olmak üzere kamuoyunun en çok konuşulanları arasında girdi. Demirtaş, Gezi Direnişi sürecinde BDP’ye yöneltilen eleştirilerle ilgili olarak ‘Biz halkın meşru taleplerini elbette destekliyor ve onun yanında yer alıyoruz. Ancak ortada şöyle bir durum var. Bu direnişi hükümet karşıtı bir darbeye çevirmek isteyen odakalara karşı da dururuz. Ondan dolayı Gezi’ye mesafeli durduk’ açıklamasında bulundu.

‘ULUS DEVLET SEVDALISI DEĞİLİZ’

Yerinen yönetim meselesine de değinen Demirtaş, ‘biz ulus devlet sevdalısı değiliz’ diye konuştu. Demirtaş konuşmasının devamında ise şunlara yer verdi:

“Ana muhalefet liderinin Türkiye PYD’ye muhtaç hale getirildi sözü doğru olmadı. Şam yönetimi Kürdistan konusunda kendisi karar verecek. Bizim onların iç işine karışma gibi bir durumumuz yok. Yunanistan komşumuz, Ermenistan komşumuz ama Federe Kürdistan komşu olunca tüyler diken diken oluyor, orada bir tehlike yok.” Türkiye şu anda 81′e bölünmüş durumda bunu da biz yapmadık. Biz büyük Kürdistan hayali peşinde değiliz. Sayın Öcalan bunu anlatmaya çalışıyor biz de söylemeye çalışıyoruz. Ulus devlet kültürel soykırımdır . Bu Kapitalizmin gereğidir. Biz Ulus devlet modelini ne Kürtler için ne Türkler için kurtuluş olarak görmüyoruz, önermiyoruz.”

30 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;birgun.net