Etha: ‘ESP susmadı, susmayacak’

Sabah saatlerinde Ankara merkezli yapılan operasyonları kınayan ESP Ankara İl yöneticisi Özdemir, “Gözaltı saldırıları AKP iktidarının halk ayaklanması karşısında duyduğu korku ve öfkenin bir parçasıdır” dedi. “Dün yılmadık, bugün yılmadık, yarın da yılmayacağız” diyen KESK Genel Başkanı Özgen ise gözaltıların serbest bırakılmasını istedi.

esp

AKP Hükümeti’nin ekolojik yıkım politikalarına karşı başlatılan Gezi Parkı direnişine ilişkin operasyonlar devam ediyor. Sabah saatlerinde ESP ve KESK’e yönelik 4 ilde gerçekleşen operasyonlar sonucu çok sayıda gözaltı yapıldı. İzmir, Samsun ve Antakya’da gözaltına alınanlar Ankara’ya getirilirken ESP Ankara İl Örgütü Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde yaptığı basın açıklaması ile gözaltıları protesto etti.

‘BİZE GÜCÜNÜZ YETMEZ BİZ KAZANACAĞIZ’

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, HDK bileşenleri, BDSP, Alınteri, Halkevleri gibi birçok kurum ve dernek üye ile yöneticilerinin katıldığı açıklamada “Gezi Parkı direnişi meşrudur! Gözaltılar, tutuklamalar ezilenlerin eşitlik, özgürlük, adalet mücadelesini engelleyemez” yazılı pankart açıldı.

Sık sık “ESP susmadı, susmayacak”, “Bize gücünüz yetmez biz kazanacağız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarının atıldığı açıklamada gözaltına alınan ve tutuklananların fotoğrafları taşındı. ESP Ankara İl Yöneticisi Hüseyin Özdemir yaptığı açıklamada, AKP Hükümeti’nin Taksim Gezi Parkı direnişine ve ardından gelen halk ayaklanmasına karşı intikam saldırılarını sürdürdüğünü ifade etti.

Operasyonları “Cadı avı” olarak değerlendiren Özdemir, sabah saatlerinde gerçekleştirilen operasyonlar sonucu ESP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara İl Başkanı Fadime Çelebi, ESP üyeleri Cenan Altunç, Ezgi İslam, SGD üyesi Eda Apaydın ile Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Sekreteri Bülent Salmanoğlu, HDP Ankara İl Başkanı Orhan Çelebi ve Mazlum Çelik’in gözaltına alındığını hatırlattı.

‘GÖZALTI SALDIRILARI AKP’NİN KORKUSUNUN PARÇASI’

Ankara merkezli gerçekleştirilen operasyon kapsamında ESP üyeleri Seda Baykan, Burcu Arslan’ın İzmir ve Samsun’dan, SGD üyesi Hüseyin Ali Kudret’in Antakya’dan gözaltına alınarak Ankara’ya getirildiğini belirten Özdemir, “Gözaltı saldırıları AKP iktidarının halk ayaklanması karşısında duyduğu korku ve öfkenin bir parçasıdır” dedi.

Yapılan gözaltıların ezilen tüm kesimlere yönelik olduğunun altını çizen Özdemir, “Gezi Parkı direnişine yönelik saldırının asıl hedefi halkın demokratik talepleri ve özgürlük mücadelesidir. AKP iktidarı Gezi direnişi karşısında aldığı siyasi yenilginin intikamını direnişe katılan devrimci demokrat parti ve kurumlara saldırarak alıyor. Fakat gözaltılar ve tutuklamalarla korktuğunuzun başına gelmesini engelleyemezsiniz” diye konuştu.

Türkiye genelinde son iki aydır devam eden gözaltı ve tutuklamalarla başta ESP ve SDP olmak üzere tüm devrimci demokratik kurumların hedef alındığını söyleyen Özdemir, AKP Hükümeti’nin sosyalistlere ve muhaliflere yönelik başlattığı cadı avına son vermesini ve gözaltılar ile tutukluların serbest bırakılmasını isteyerek sözlerini tamamladı.

‘YASAKLARLA HUKUKSUZLUK HUKUK HALİNE GETİRİLMEK İSTENİYOR’

HDK Ankara İl Eş Başkanı Gülistan Aydoğdu ise, “Gezi süreci ile başlayan gözaltılar bir cadı avına dönüştürüldü. Her gün yeni çıkarılan yasaklarla bu ülkede hukuksuzluk hukuk haline getirilmek istenmektedir” dedi. Gözaltı ve tutuklanmaların kendilerini korkutmadığını ifade eden Aydoğdu, “Yapılan her hukuksuzluk bizi bileyerek sokağa çıkarmakta” ifadesini kullandı.

Son olarak söz alan KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise, “Biz KESK olarak bir süredir bize yönelik yürütülen operasyonlara tanığız. Bu operasyonlar tanıdıktır. Operasyonların gerekçesi ne olursa olsun özü itibarıyla bu ülkenin sosyalistlerinden, devrimcilerinden duyulan korkunun yansımadır. Kimse bu ülkenin ezilenlerini korkutacağını sanmasın. Biz bu operasyonların gözdağı olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Operasyonları kınayarak gözaltıların serbest bırakılmasını isteyen Özgen gözaltına alınanlarla dayanışma içerisinde olacaklarını belirttiği konuşmasını, “Dün yılmadık, bugün yılmadık, yarın da yılmayacağız” diyerek tamamladı.

30 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr