Hürriyet: Beşiktaş taraftarını şaşırtan taahhütname

Dün Beşiktaş taraftarları için satışına başlanan 2013-2014 sezonu kombinelerini almak için satış bürolarına gidenler ilginç bir uygulama ile karşı karşıya kaldı… Beşiktaş Yönetimi’nin aldığı karar ile kombine kart almaya gelen taraftarlara bir taahhütname imzalatılıyor. Bu taahhütnamedeki 5. Maddenin son bölümü ise büyük şaşkınlığa neden oldu…

beşiktaş 1

İnönü Stadı’nın yenilenmesi nedeniyle 2013-2014 sezonunda derbi maçlar dışındaki karşılaşmalarının Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nda oynayacak olan Beşiktaş taraftarları için kombine kart satışları dün başladı.(Derbi maçlar Olimpiyat Stadı’nda oynanacak.)

Olimpiyat Stadı’ndaki derbi maçlarda da geçerli olacak kombine kartları almaya giden taraftarlar ise ilginç bir uygulama ile karşı karşıya kaldı.

Yönetim kararıyla, kombine almaya gelen taraftarlara biz taahhütname imzalatılıyor. Bu taahhütname ise yer alan maddelerden biri şu şekilde: “Toplumsal, siyasi ve ideolojik olaylara sebebiyet verecek şekilde veya bir kişiyi veya grubu veya zümreyi hedef alacak şekilde hakaret etmeyeceğimi, hakaret içeren sloganlar atmayacağımı, aksi halde BJK’nin sezon kartını bedelsiz olarak geri alma ve iptal etme hakkına sahip olduğunu, böyle bir duruma itiraz etmeyeceğimi ve bu nedenle BJK’dan herhangi bir talepte bulunmayacağımı ayrıca böyle bir duruma sebebiyet vermem halinde BJK’nin uğradığı veya uğrayacağı zararlardan sorumlu olduğumu ….”

BU MADDE NEDEN KOYULDU?

Beşiktaş ile Kasımpaşa kulüpleri arasında yapılan stat anlaşmasında şöyle bir madde yer alıyor: “Taraftarlar, özellikle siyasi içerikli küfürler ederse sözleşme tek taraflı feshedilecek.” İşte bu madde nedeniyle siyah-beyazlı kulüp taahhütnameye böyle bir madde koydu.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜ’NDEN AÇIKLAMA:

Kombine kart taahhütnamesi ile ilgili basında yer alan haberlere kulübümüzün açıklaması şöyledir: Futbol A Takımımız’ın 2013-2014 sezonunda oynayacağı karşılaşmaları kapsayan, kulübümüzün satışa çıkartmış olduğu kombine kartlara ilişkin, taraftarlarımızın imzasına sunulan taahhütname ile ilgili basın-yayın organlarında çeşitli haberler yayınlanmıştır. Kombine kart taahhütnamesi bu sezona özel bir uygulama değildir. 10 yılı aşkın bir süredir yürürlükte olan bir uygulamadır. Başta 6222 Sayılı Kanun hükümleri dikkate alınarak; Futbol A Takımımız’ın maçları dolayısı ile muhatap olduğu tüm kurumlar ile ilişkiler de göz önünde bulundurularak her yıl güncellenmektedir. Taahhütnamenin temel amacı kombine kartını satın alarak tribünleri dolduracak ‘Büyük Beşiktaş Taraftarının’ Futbol A Takımımız’ın tüm iç saha maçlarını sorunsuz bir şekilde izlemesini sağlayacak ortamı yaratmak ve sürdürmektir. Bu vesileyle kombine kartını satın alarak takımına ve kulübüne sahip çıkan tüm taraftarlarımıza bir kez daha teşekkür eder, bu taahhütnamenin her şeyden önce onların hak ve hukuklarını koruma amaçlı hazırlanmış olduğunun altını çizeriz.

TARAFTAR TEPKİLİ

İmzalatılan taahhütnamede böyle bir madde olduğunu öğrenen taraftarlar, tepkilerini sosyal medyada dile getirdi.

@AltugYucel
Beşiktaş kombine alanlaraİmzaltılan taahhüd tribünlerin yaratıcılığınıHareketeGeçirir.

@denizz_demir
Ben bu şartları kabul etmiyorum kombine alamayacak mıyım?

@tolgaatmaca
Beşiktaş taraftarı! BJK yönetiminin size imzalattığı kombine kart sözleşmesi anayasaya aykırıdır! İmzalamayın! Hatta itiraz edin, dava açın!

@yakuza_istanbul
Kombine alırken DikkatYönetimin tarafı zatenbelli ama bize dayatma yapmayin Tribüntoplumunaynasıdır.# DİREN BEŞİKTAŞ

@zeynep1923
@Besiktas bu ne demek cevap ver !
Beşiktaş’ın asil taraftarı KOMBİNE ALMA bu bu taahhütnameyi asla İMZALAMA !

@emredoker
Beşiktaş taraftarına uyarı; kombine alacakların önüne koyulan sözleşmeyi imzalamayın gerekirse kombine almayın.

İŞTE O TAAHHÜTNAME

beşiktaş 2

Ali Can Yaycılı-Orhan Can-Türker Arslan
30 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;hurriyet.com.tr