Bianet: “İftar Gözaltıları” Adliyeye Sevk

Gezi Parkı’nda iftar açmaları engellenen ve gözaltına alınan biri çocuk altı kişi bu sabah ifade vermek üzere savcılığa sevk edildi.

iftar04

Gezi Parkı’na kurulması planlanan Yeryüzü Sofrası’na yapılan polis saldırısında gözaltına alınan biri çocuk altı kişi bu sabah adliyeye çıkarılıyor.

Antikapitalist Müslümanlar ve Halkların Demokratik Kongresi’nin birlikte düzenlediği iftar öncesi polis, dün saat 17:00 civarında parkı kapattı.

Polis, parka girişe izin vermeyince Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve beraberindekiler bir süre oturma eylemi yaptı.

Tuncel “Maalesef Vali Bey ile telefonla görüşmek istedik ama görüşemedik. Gezi Parkı direnişinden bu yana bu tutumu uyguluyorlar. Valinin bu tutumunu kınıyoruz. İnsanlar burada sadece iftar açacaklar. Hiçbir şey istemiyoruz. Halkımızla birlikte iftarımızı açacağız” dedi.

Taksim meydanında toplananları da kalkanlarla İstiklal Caddesi’ndeki Fransız Konsolosluğu’na kadar itti. Bu müdahale sırasında biber gazı da kullandı.

Kalabalığın içindeki HDK üyesi Haluk Ağabeyoğlu ile SYKP üyesi Dilan Mehmetoğlu gözaltına alındı.
Yeryüzü Sofrası İstiklal Caddesi’ne kuruldu.

İftarın ardından polis gözaltılara ve TOMA’larla saldırıya devam etti. Biri çocuk dört kişi daha gözaltına alındı.

Ağabeyoğlu, Mehmetoğlu, Demircan Tetik, Anıl Odyakmaz, Ahmet Batal ve bir çocuk geceyi gözaltında geçirdi. Bu sabah Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne, savcılığa sevk edildiler.

Gezi Parkı da dün akşam 22:00′de yeniden açıldı.

29 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;bianet.org