Evrensel: Seramiğe Gezi’yi çizdi, kovuldu

Gezi eylemleri sürecinde hükümetin ve polisin eylemcilere yönelik gazlı coplu sert tavrına sanatıyla tepki gösteren Ressam Noyan Yayla çalıştığı Güray Seramik’ten geçtiğimiz günlerde çıkartıldı. İçinde “Kes sesini Tayyip” yazan seramik çalışması firma yetkililerince parçalandı. Olay yerel halkın tepkisini topladı ve sanatçı hukuksal yollara başvurdu.

GÜRAY SERAMİK

Noyan Yayla kendine has tekniği ile seramik üzerine resim yapmasıyla tanınan bir ressam. Avanos halkı ve sanat camiasının hakkında söylediği “Bu zor ve meşakkatli seramik sanatını resimle birleştirmiş önemli bir sanatçıdır Noyan”. Noyan Yayla, Güray Seramik’te kendisine ayrılan bir bölümde seramik tabak üzerine mineral oksit boya kullanarak serbest tablolar yapıyor. Firma ismi ile bu tablolar Kapadokya Bölgesi’ne gelen yerli ve yabancı turistlere sunuluyor. Bir dönem ara vermesini saymazsak 4 yıl bu şekilde emek vermiş.

‘PATRON, VALİ VE KAYMAKAM GELDİ BUNA MÜSAADE ETMEYİZ DEDİLER’

Bu çalışma düzeni içerisinde rutin bir günde değişen süreci anlatıyor Ressam Noyan Yayla, “Bir gün işyerinde işe ara verdik tavla oynuyoruz. İçeriden bir ses geldi ‘bir şey devrildi sandık’ –olur böyle şeyler, önemsemedik- baktık ki benim yaptığım ‘Gezi Çalışması’ parçalanmış, ‘Bu nedir, ne oluyor?’ demeye kalmadan ‘Seninle çalışamayız artık.” dendi ve muhasebeye gitmem söylendi. Tabii o an yapacak bir şey yoktu. Anladım elbette durumu. Çıktım gittim. Mesele işten çıkartılmak değil, bir yerle yolların ayrılabilir. Artık birlikte çalışmak işine gelmeyebilir. Ama bunun bir usulü var, bu usül içinde sanatçının sanatına saygısızlık yoktur. Sanatçının eseri kırılmaz. Böyle olmaz.”

Eserin neden kırıldığını soruyoruz, bu tavra hiçbir gerekçe kabul edemese de firma ağzından açıklamaya çalışıyor Noyan: Benim bir tavrımdı hükümetin yaptıklarına, söylemlerine. ‘Buraya valisi geliyor, kaymakamı geliyor. Buna müsaade edemeyiz.’ dediler. Bir de çalışmanın arkasına ‘Güray Seramik’ yazmam. Gerekçeleri buymuş.” Ve ekliyor, “Bu bir prosedürdür, etiktir aynı zamanda. Sanatçı eserini yapar esere imzasını atar, firma ismini arkasına ekler. Tamamında var. ‘Bu yüzden kırdık’ demeleri anlaşılmaz bir bahanedir. Kırmasınlar geri versinler. Ben arkada yazan firma ismini silerim. Kırmak nedir?”

‘PEK BİLİNEN BİR SANAT DEĞİL’

Noyan Yayla bu işe başlaması ve sanatı ile ilgili olarak da, “Babam tanınmış bir ressamdır, Uğur Yayla; annem Ümran Yayla da sulu boya ressamıdır. Giresunlu sanatçı bir ailenin çocuğu olarak doğdum. 20 yıl önce Avanos’a geldik. Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları bölümünü okudum ve seramik çalıştım. Biraz mektepli biraz alaylıyım yani. Sonra seramik ile resim sanatını birleştirdim. Tabii bu çalışmada çok zorlandım. Uygun boyayı ve tekniği bulmak zor oldu. Şimdi hala bu tekniği tam olarak uygulayabilen kimse yok. Yenidir. Noyan kendisini iyi bir ressam olarak tanıtmasa da “İyi bir çapulcuyum.” diyor. Gezi eylemleriyle başlayan süreç için ise yorumu “Hep vardım, bedenimle ve sanatımla içindeydim. Gezi eylemleri her yerin temizlenmesidir. Bahçemizde varsa pislik oranın temizlenmesidir.”

GÜRAY SERAMİK 2

‘BİZ BİR ŞİRKETİZ, BÖYLE ŞEYLERE İZİN VERMEYİZ’

Güray Seramik adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Güray Tüzsüz, Noyan Yayla’nın işten çıkartılmasının Gezi Olayları ve siyasetle ilgisinin bulunmadığını söyledi.

Yapılan açıklamada Tüysüz şöyle dedi; Noyan Yayla ile 2 defa daha yollarımızı ayırmıştık. Sonra tekrar işe aldık. Şirket ile çalışan arasında artan problemlerden ötürü kendisi ile yollarımızı ayırma kararını 2 ay önce aldık. Başbakan’a atıfta bulunarak yaptığı eser ise bin problem arasında bardağı taşıran son damla oldu. Kurumumuza siyaset adamları, yerel mülki idari amirler gelmektedir. Biz bir şirketiz ve burada bu tip işlere izin vermeyiz.

‘BEĞENMEDİĞİM ESERİ GEREKİRSE KIRAR ATARIM’

Kaldı ki, Noyan Bey bizim sigortalı çalışanımızdır. Ve yaptığı eserler firma adına yapılır, firma ismi basılır. Beğenmediğim eseri gerekirse kırar atarım, kaldırırım. Bir sanatçının evindeki ya da şahsi eserine dair yapılmış bir şey değildir bu.

‘HABER YAPARSANIZ DAVA AÇARIZ’

Konuyla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır. Ayrıca bu haberin bu şekilde yayınlanması halinde gazetenizle ilgili olarak da hukuki olarak sizi de bağlayacaktır.

Ferhat Kış
29 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;evrensel.net

    This post is also available in: İngilizce