Demokrat Haber: Haber-Sen’den TRT’ye ‘Terbiyesiz sizsiniz!’

Haber-Sen TRT’de yayınlanan Ramazan programında, konuk Ömer Tuğrul İnançer’in sözlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

omer-tugrul-inancer

“Terbiyesiz sizsiniz!”  başlıklı açıklamada, TRT 1′de yayınlanan programda İnançer’in hamile kadınlarla ilgili sarf ettiği sözlerin ‘yayın kazası ya da münferit bir olay’ olmadığı belirtildi ve “Bu yayın TRT’nin bugünkü durumunu anlatan en çarpıcı örneklerden birisidir,” denildi.

‘TRT HAKARETLERİ ONAYLAMIŞTIR VE SAYGISIZLIĞIN ORTAĞIDIR’

Açıklamada, TRT’nin hala resmi bir açıklama yapmadığı hatırlatılarak, şunlar söylendi:

“TRT yönetimi, bu saygısızlığın ortağıdır. Hamile kadınların sokakta gezmesini ayıp ve terbiyesizlik olarak nitelendiren Tuğrul İnançer TRT’de program yapmaya devam etmektedir. Bu rezalete ‘canlı yayın kazası’ da denilemez. Programın sunucusu Bekir Develi, Tuğrul İnançer’in hakaretleri karşısında ‘Allah razı olsun’ demiş ve kahkahalar atmıştır. TRT yönetimi hamile kadınlara yönelik hakaretleri onaylamıştır, çünkü Bekir Develi de Tuğrul İnançer de programlarına devam etmektedir. Bu kişiler programlarına devam ettikleri sürece TRT yönetimi bu saygısızlığın ortağı olmaya devam edecektir.”

“ERDOĞAN’IN SÖZLERİNİN UZANTISIDIR”

Açıklamada devamla, TRT yaşanan bu olayın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iki ay önce sarf ettiği; “Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’ne gittiğimde Kadıköy’den gelip vapurdan inenlerin durumunu görüyorum. Bunlar benim değerlerimle uyuşan şeyler değil. Birisiyle kalkarsın aynı bankta yan yana oturursun, sohbetini yaparsın, şudur budur vesaire, detayına girmeye gerek yok. Siz de bir yere kadar saygıyla karşılarsınız. Tayyip Erdoğan olarak ben karşılamam,” sözlerinin bir uzantısı olduğu söylendi.

28 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; demokrathaber.net