Fıratnews: ‘Erken gelen Gezi Parkı cezası’

“Devrimci Karargah Örgütü” davasında 6 yıl hapis cezasına çarptırılan SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, sosyalistlere verilen hapis cezası için, “Erken gelen Gezi Parkı cezasıdır. Bu süreç bu şekilde gitmiş olmasaydı, bu davanın sonucu böyle çıkmayabilirdi. Daha güçlü bir halk hareketi olmuş olsaydı farklı olurdu” dedi.

Geçtiğimiz günlerde ağır hapis cezalarıyla sonuçlanan “Devrimci Karargah Davası”nda hapis cezası verilen sosyalistlerden biri de Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanı Rıdvan Turan.

“Örgüt üyesi olmak” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” iddialarından toplam 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Turan, dava ve Gezi direnişine ilişkin ANF’nin sorularını yanıtladı.

Davanın “komplo” olduğunun altını çizen Turan, “Gerçekten hukuk ile adaletin örtüştüğü bir ülkede yargılanmış olsaydık, buradan ceza çıkmazdı. Ama diğer benzer davalardan da biliyoruz ki, bu davalarda hukuktan çok siyaset belirleyici. Bu nedenle bir ceza çıkacağı kanısındaydık” dedi.

Yargılama sırasında mahkemenin “Suç isnadı değişti” diyerek haklarında tahliye kararı verdiğini hatırlatan Turan, “Ancak bu fikir karara yansımadı” diye konuştu. Başbakan Erdoğan’ın bir ay önce Meclis grup toplantısında SDP için söylediği “Adı parti, içinde terörist, silah, yasa dışı iş var. Bunun memlekete ne faydası var?” sözünü anımsatan Turan, şöyle konuştu: “Başbakan, böylece kendini önce medya, ardından savcı yerine koydu. Sonra yargıç olup hüküm kesti. Dolayısıyla mahkemenin bizi tahliye etme gerekçesiyle Başbakan’ın direktifi arasında bir çelişki ortaya çıktı. Her zaman olduğu gibi, yürütme bir kez daha yargı üzerinde hegemonyasını gösterdi, yargı kendi durduğu yeri tashih ederek, yeniden örgüt üyeliğine döndü ve bizi cezalandırdı. Bu bile, bu yargılamada hukukun olmadığını gösteriyor. İlk baştaki polis fezlekesi ne ise, 3 sene döndük dolaştık, adeta bir çadır tiyatrosu yaşadık ve aynı noktaya geldik.”

‘TASFİYE PROJESİ VAR’

SDP Genel Başkanı Turan, yerel mahkemenin Yargıtay tarafından onaylanması durumunda, partileri hakkında kapatma davasının açılabileceğini söyledi, “Bize siyaset yasağı da getirebilirler. Benzer durum ESP için de geçerli. AKP, sosyalist solda SDP ve ESP gibi yapıların var olmasını istemiyor. Bunlara ilişkin bir tasfiye projesi var. Bu, onlar için bir stratejik hedef” dedi.

Turan, hükümetin, tasfiye planının gerekçesini ise şöyle açıkladı: “Öncelikle bu partiler siyasi mücadeleyi başka biçimde yapıyor. Türkiye’de demokrasi mücadelesi genellikle yasaların öngördüğü çember ne ise onun içinde kalmak ve siyasi sözünü oradan söylemek biçiminde anlaşılır. Ancak demokrasi mücadelesi bu değildir. Tam tersine çevremize yasalarla örülen o çemberi her gün biraz daha genişletmek, bir noktada kırmaktır, meşruiyet mücadelesi esas olarak budur. Bu anlamıyla eylemimizin muhtevası yasalar tarafından değil, meşruiyet sınırıyla belirlenir. Devrimcilikten de bunu anlıyoruz. AKP’nin toplum üzerinde kurmaya çalıştığı hegemonik tutumla bu tarz-ı siyaset arasında çok köklü bir gerilim noktası var. O nedenle amaç burada bizi tasfiye etmektir.

Hükümetin yargı eliyle kendilerine “Yeraltına girin. Açık alanda mücadele etmeyi bırakın” mesajı verdiğini söyleyen Turan, bu mesaja ise, “Yağma yok. Biz buradayız. Onlar bizi tanırlar, verdiğimiz mücadeleden geri adım atmayacağımızı bilirler. Onların bize yargı eliyle gönderdiği bu mesajı aynen kendilerine iade ediyoruz. Biz buradayız, tutuklasanız da, infaz etseniz de, biz buradayız, bildiğimiz yolda mücadele edeceğiz” yanıtını verdi.

SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, ceza için, “SDP’ye kesilen ceza, erken gelen Gezi Parkı cezasıdır” dedi ve ekledi: “Gezi direnişi aynı şekilde devam etmiş olsaydı, daha güçlü bir halk hareketi olmuş olsaydı, farklı olurdu. İsyan hareketi daha da gelişkin bir şekilde sürmüş olsaydı, mahkeme bu kararı vermeye cesaret edemezdi. Çünkü o zaman mahkemelerin önünü on binlerce insan kuşatırdı. Bunun dünyada -örneğin Latin Amerika’da- örnekleri var. Ciddi ve politize olmuş bir halk hareketi başlamış olsaydı atacakları adımları elbette düşünürlerdi.”

Arzu Demir
27 Temmuz 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız; firatnews.com