Fıratnews: ‘Kadınlar Çetesi’nden TRT’ye Özür Dile uyarısı

Kendilerini “Kadınlar Çetesi” olarak adlandıran kadınlar, Ömer Tuğrul İnançer’in, “Hamile kadınların sokakta gezmeleri terbiyesizliktir”  şeklinde çıkış yapmasına fırsat veren TRT 1 kanalını, TRT binası önünde protesto etti. “Direne direne doğuracağız “ sloganı eşliğinde TRT1 ‘in önce kendi kapı önünü temizlemesi gerektiğini vurgulayan kadınlar,  binanın önüne süpürge bıraktı. Galatasaray meydanına yürümek isteyen kadınlar, polis engeline takıldı.  15 kadını 300’e yakın polisin izlemesi ise dikkatlerden kaçmadı.

kadinlar-cetesi

TRT 1′in iftar programına konuk olarak katılan Ömer Tuğrul İnançer’in, “Hamile kadınların sokakta gezmeleri terbiyesizliktir” şeklindeki çıkışına bir tepki de ‘Kadınlar Çetesi’ üyelerinden geldi. Cinayetleri Durduracağız Platformu ve LGBTT üyelerinin destek için hazır bulunduğu eylemde hem Ömer Tuğrul İnançer’i ve TRT 1’i protesto eden kadınlar, TRT 1’e, “Derhal özür dile” çağrısında bulundu. “Melih Gökçek neredesin ayol”, “AKP elini bedenimden çek” yazılı dövizlerin taşındığı protestoda , “Direne direne doğuracağız”, “Birleşe birleşe direneceğiz”, “çapulcu çocuk doğuracağız” sloganları atıldı. Kadınlar Çetesi adına açıklamayı Gazeteci Berna Şahin okudu.

HADDİNİ BİL!

AKP hükümetinin basını tekeline aldığına dikkat çeken Şahin, bu kanallardan biri olan TRT’nin halkı kışkırtmaktan ve provoke etmekten başka bir işe yaramadığını vurguladı. Diğer özel kanalların da gayri resmi olarak hükümete yandaşlık yaptığını hatırlatan Şahin, hükümete muhalif basının bir kısmının ise kendi içinde ırkçı bir tutumla oto sansür uyguladığına dikkat çekti. Böylelikle gazetecilerin haber yapma özgürlüğü engellenirken, halkın da haber alma özgürlüğünün engellendiğini dile getiren Şahin, “Yıllarca bu medya Kürt kardeşlerimizi bize terörist olarak tanıttı, halkı halka katlettirdi. Yıllarca bu medya homofobik ve ırkçı yayınlar yaparak çocuklarımızı zehirledi. Yıllarca bu medya kadın ve trans cinayetlerini örtbas etti. Şimdi de bizim vergilerimizle ayakta duran TRT bizlere hakaret ediyor. Ömer Tuğrul İnançer konuşmasında davul çalarak hamilelik ilan etmenin ayıp olduğunu, hamile karınla sokakta gezilmeyeceğini, estetik olmadığını söyleyerek haddini aşıyor. Biz de kendisine haddini bil diyoruz. Kadınları otomobilde gezdirecek bir eşya olarak gören zihniyeti kınıyoruz” diye konuştu.

TRT ÖNCE KENDİ PİSLİĞİNİ TEMİZLE

TRT’yi özür dilemeye çağıran Şahin, “kadın cinayetleri işleniyor haber değeri yok, kadınlara tecavüz ediliyor haber değeri yok, Rojava’da kardeşlerimiz ölüyor haber değeri yok, Roboski’de siviller ölüyor haber değeri yok, cezaevinde çocuklara tecavüz ediliyor, tutsaklar ölüme terk ediliyor haber değeri yok, 11 yıldır atanamayıp intihar eden öğretmenin haber değeri yok, Ceylanpınar’da Reyhanlı’da kurşunlar, bombalar patlıyor haber değeri yok, insanın ölmesinin bir fıskiye kadar haber değeri yok, TRT’nin ve yandaş basının da bizim için haber değeri yok” dedi.

POLİSİN HAMİLE GÖRÜNÜMÜNE DAHİ  TAHAMMÜLÜ YOK !

Gezi parkı direnişi sürecinde polis saldırıları ya da faşist grupların saldırılarında yaşamını yitiren 5 kişinin isimlerinin de sayıldığı eylemde eylemde kadınlar, TRT1’in önce kendi kapısının önünü temizlemesi mesajıyla TRT binası önüne süpürgeler bıraktı. Karınlarına simgesel olarak koydukları balonlarla Galatasaray meydanına yürümek isteyen kadınların önü polisler tarafından kesildi. Kadınlarla konuşan komiserin ise kadınlardan birine karnına koyduğu balonu çıkartmasını istemesi dikkat çekti. Eylemi sona erdiren Kadın Çetesi üyeleri,  Gezi parkına forum yapmaya gitti.

27 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; firatnews.com