Sendika.org: Gezi Direnişi’ne katılana da katılmayana da soruşturma!

Kocaeli Üniversitesi’ndeki Yavuz Selim Öğrenci Yurdu’nda direnişe destek eylemlerine katılanlara da, eylemlere katılmayıp yurt sorunlarını dile getirenlere de KYK tarafından soruşturma açıldı.

Gezi Direnişi’ne destek olmak ve AKP’nin gerici, piyasacı politikalarına tepki göstermek amacıyla Kocaeli’nin çeşitli yerlerinde eylemler düzenlendi. Bu eylemlerin bir ayağı da Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi içinde yer alan Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Yavuz Selim Öğrenci Yurdu’nda gerçekleşti. 1 Haziran tarihinde 01.40 sularında İzmit merkezdeki eyleme destek vermek amacıyla önce yurt kapısına sonrada üniversite kapısına yürüyen bine yakın üniversiteli çevik kuvvet ekipleri tarafından engellendi.

Eylemin gerçekleştiği sırada yurttan izinli olup, eylemde bulunmayan üniversitelilere de KYK tarafından soruşturma açıldı. Açılan soruşturma kağıtlarını tatilde olan üniversitelilerin ailelerine gönderen KYK, üniversitelilere savunma yapması için bir hafta süre verdi. Bu soruşturma Yavuz Selim Öğrenci Yurdu’nda uygulanan ilk baskı yöntemi olmayıp daha önce de yurt yönetimi tarafından tehditle ve zorla dilekçe imzalatıldı.

‘Işık açıp kapamışsın’ tehdidi

KYK, yapılan eylemlere odalarından destek vermek amacıyla ışık açıp kapayan öğrencilerin odalarıın tespit etti. Odalardaki öğrenciler, müdüre Güler Küçük tarafından yurttan atılmakla tehdit edildi. Yurt müdüresi, yurtta yaşadıkları sorunları dile getiren ve çözümü için uğraşan öğrencilere “kendi rızası ile yurttan çıkmak istiyorum” yazılı dilekçeler dayattı.

kyk_sorusturma

 

26 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org