habersoL: Denizli’de skandal! AKP milletvekili ‘duran adam’a küfür yağdırdı!

Denizli’de AKP milletvekilleri Mehmet Yüksel ve Nihat Zeybekçi’yi bir mekanda gören TKP’li öğrenci Utku Eroğlu, “Ali İsmail Korkmaz Ölümsüzdür” yazılı dövizle “duran adam” eylemi yapınca, Milletvekili Yüksel “O… çocuğu! Vatan haini!” diye bağırmaya başladı. Polis destek verenlere saldırdı, Eroğlu’nu gözaltına aldı.

mehmet_yuksel

AKP Denizli Milletvekilleri Mehmet Yüksel ve Nihat Zeybekçi’yi bir mekanda gören TKP üyesi öğrenci Utku Eroğlu, “duran adam” eylemine başlayınca, milletvekillerinin ağza alınmayacak küfürlerine maruz kaldı. Emniyet Müdürü Zeki Bulut ise Eroğlu’nu ormana götürüp küfür ve tehditle gözaltına aldırdı. Eroğlu’ya bir de “huzuru bozduğu” gerekçesiyle dava açıldı.

AKP’li vekil Mehmet Yüksel’den küfürler
Dün saat 12 sularında Denizli’de çay bahçesinde oturan TKP üyesi Utku Eroğlu ve Eray Erzeybek, Hayal Kahvesi isimli bir mekanda AKP milletvekilleri Mehmet Yüksel ile Nihat Zeybekçi’nin oturduğunu gördü. Bir kartonun üstüne “Ali İsmail Korkmaz Ölümsüzdür” yazarak döviz hazırlayan Eroğlu ve Erzeybek, milletvekillerinin oturduğu masanın 2 metre yakınında “duran adam” eylemine başladı. Eroğlu, milletvekillerinin ve çevresindeki güvenliklerin sözlü sataşmalarına maruz kaldı. Kısa süre sonra sivil polisler, yalnızca dövizle sessiz şekilde bekleyen “duran adam”ı darp etmeye başladı. O sırada AKP Milletvekili Mehmet Yüksel ayağa kalkarak, “O… çocuğu!” ve “Vatan haini!” diye bağırdı. AKP’li Yüksel, “duran adam” eylemine destek veren vatandaşlara da ağza alınmayacak küfürler etti.

Emniyet Müdürü Bulut: ‘Evet diktatörüm, var mı itirazın?’
TKP’li Utku Eroğlu polis ve milletvekillerinin saldırısının ardından yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Sivil polisler darpetmeye başladıktan sonra, ‘sadece duruyorum burada, ne yapıyorsunuz’ diyerek direnç gösterdim. Çevredeki insanlar da yanıma gelerek polislere ‘bırakın çocuğu’ diye bağırmaya başladılar. Polis beni yakındaki ormana doğru götürmeye başladığında insanların gelmesini engellemek için onlara da müdahale etti ve gelmelerine döverek engel oldu. Ben de ‘bırakın beni ne yapıyorsunuz’ deyince, sivil bir adam ‘sen benim kim olduğumu biliyor musun, ben Emniyet Müdürü’yüm’ dedi. Ben de, ‘Emniyet müdürüysen ne olmuş? Diktatör müsün? Yasada hukukta böyle bir şey yok’ dedim. O da, ‘Buradan sonra yasa-hukuk benim. Evet diktatörüm var mı itirazın?’ dedi.

Daha sonra beni ormanlık alanın içinde bir banka oturttular. İki polis ellerimi tutuyordu. Emniyet müdürü karşıma dikildi, diziyle kasıklarıma bastırarak konuşmaya başladı. Kulağıma eğilerek ağza alınmayacak küfürler etti. Sonra ‘amacına ulaştın mı, memnun musun?’ diye sapıkça bir ses tonuyla sordu. Ben, ‘vicdanım rahat, huzurluyum, böyle mi korkutacaksınız beni’ dedim. O da kafama yumruk atmaya başladı. Daha sonra Terörle Mücadele ekipleri gelerek beni gözaltına aldı.

Videoları karakolda sildiler
Karakolda TEM bana saçma sapan sorular sordu. ‘Denizli’ye neden geldiniz? Size bu eylemi yaptırması için başka birinden talimat geldi mi?’ gibi… İfadeden sonra bizi saldılar. ‘Huzur ve sükunu bozma’ gerekçesiyle, Hayal Kahvesi isimli mekanın sahibi bize dava açtı. Saldırıya uğramamıza rağmen bir de dava açıldı. Telefonlarımızı da aldılar ve içerisinde AKP’li milletvekilinin küfrettiği görüntüler olan videoları sildiler. Hatta telefonlardaki mesajları falan bile silmişler. Hiç delil bırakmak istemediler. Geriye yırtılmış dövizimiz kaldı fakat görüntülere yine de ulaşmak için bir çalışma yapıyoruz.”

“Duran adam” eylemini yapan öğrenciler konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını da açıkladılar.

duranadam-eylemi

Saldırıya uğrayan Utku Eroğlu ve Eray Erzeybek

parcalanan-pankart

Polislerin parçaladığı döviz

zekibulut

“Diktatörüm var mı itirazın?” diyen Denizli Emniyet Müdürü Zeki Bulut

26 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr