Etha: Antakya’da alan yasağı delindi

Valinin her türlü gösteri, yürüyüş, basın açıklamasını yasakladığı Saray Caddesi’nde gezi tutukluları için bir araya gelen Antakya Dayanışması polisin anonslarla duyurularına ve psikolojik tacizine rağmen oturarak basın açıklaması yaptı.

Basın metnini okuyan İnsan Hakları Derneği Antakya Şube Başkanı Mithat Can, “Gezi direnişinin en büyük ayaklarından biri şüphesiz Armutlu direnişi olmuştur. AKP hükümetinin baskıcı, ötekileştirici, cinsiyetçi, doğayı talan eden politikalarına karşılık ülkenin dört bir yanında meydanları dolduran insanlar ‘artık yeter’ dedi” şeklinde konuştu.

Can Reyhanlı katliamına da değinerek, “En son istihbarat alınmasına rağmen önlem alınmamsı ve 53’ü aşkın vatandaşımızın hayatını kaybetmesi sonucunda AKP’nin tutumu Hatay halklarını daha çok endişelendirmiştir. Başbakanın bu katliam mezhep çatışması yaratmaktan başka bir işe yaramayacak açıklamaları bu kentte her mezhepten, her dinden, her inançtan insanın tepkisine neden olmuştur” dedi.

Abdullah Cömert ve Ali İsmail’in katillerinin yargılanmasını isteyen Armutlu direnişçilerinin gözaltına alındığını kaydeden Can, “Savcılığın komik gerekçelerle tutuklama talep ettiği arkadaşlarımız, dün Adana Özel Yetkili mahkemeye çıkarılmıştır. Bu arkadaşlarımız kasten adam öldürmeye teşebbüs, terör örgütü üyeliği, devlet malına zarar vermek gibi, komplo iddialarla suçlanmaktadır. Bu arkadaşlarımızdan 4’ü yurtdışı yasağı getirilerek her hafta imza vermek şartıyla tutuksuz yargılanacak, diğer 13’ü ise tutuklanmıştır” dedi.

Sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atan kitlenin dağılmasına polis bir süre izin vermedi.

Slogan ve dövizlerin olmaması koşuluyla kaldırılan polis ablukasının ardından halk akşam kurulacak ‘yeryüzü sofrasına’ çağrı yaparak dağıldı.

26 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr