Başka Haber: Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım’ın aileleri meclis’teydi

Aileler-mecliste

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Gezi Parkı olaylarına işaret ederek, “Hiçbirinin katilleri tutuklanmadı. Yargı eğer bu 5 cinayetin failini ortaya çıkarmaz, hak ettiği cezayı çarptırmazsa aileler de toplum da kendiliğinden hak alma yolunu seçeceklerdir” dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, TBMM’de Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım’ın ailesi ve avukatlarıyla birlikte basın toplantısı düzenledi.

Hiçbirinin katillerinin tutuklanmadığını belirten Aygün, şöyle dedi:

“Başbakan verdiği demeçlerle ailelerin acılarını dağlıyor. Yerel ve evrensel hukukta eğer bir yerdeki suç cezasız kalırsa başka suçların işleneceği çok iyi bilinen bir ilke. Aynı zamanda yargı ve adalet görevini yapmazsa ihkakıhak yani kendiliğinden hak alma yolunun açılacağı ve meşrulaşacağı bilinir. Yargı eğer bu 5 cinayetin failini ortaya çıkarmaz, hak ettiği cezayı çarptırmazsa aileler de toplumda kendiliğinden hak alma yolunu seçeceklerdir.”

Basın toplantısına katılan Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım’ın aileleri de şunları ifade ettiler:

“Asker edecektim toprağa verdim”

Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş da “Bize dünya sahip çıkıyor, Başbakan ’3-5 çapulcu ölmüş’ diyor” derken, annesi “Başbakan her giden gün yaramızı daha da kanatıyor. Acaba kendi evladı olsaydı aynı şekilde çıkıp der miydi ki bir, iki, üç, dört çocuk öldü diyebilir miydi? Sekizinci ayda asker edecektim ben toprağa verdim, hiç dayanamıyorum.” dedi

Eskişehir’de dövüldükten sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz “Oğlumun ne hayalleri vardı. Eli sopalıların darbelerine yenik düştü” dedi.

Korkmaz’ın avukat abisi Gürkan Korkmaz da soruşturma dosyasının çok yavaş ilerlediğini, kamera kayıtlarındaki görüntülerde boşluklar olduğunu belirterek, delillerin karartıldığı görüşünde olduklarını savundu. Korkmaz, soruşturma usulünü de eleştirerek, “Protestolarda taş atanlar şafak baskınlarıyla evlerinde gözaltına alınırken, öldürenler çağrı kağıtlarıyla savcılığa davet ediliyor” diye konuştu.

Abi olarak büyük acı yaşadığını da dile getiren Korkmaz, bir insanı öldüresiye dövmenin hiçbir şeyle bağdaşmayacağını kaydetti.

Lice’deki karakol protestosunda yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım “Medeni’nin katilleri bellidir, saati bellidir, silahı bellidir, meydana çıkartsın.” dedi. Oğlunun üniversite sınavına girdiğini, ancak sonucunu göremediğini anlatan Yıldırım, haklarını hep birlikte arayacaklarını söyledi.

Ethem Sarısülük’ün abisi Mustafa Sarısülük: Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı şunu bil ki 5 tane evladımızın kanı elindedir. Biz bunun hesabını soracağız.

Medeni Yıldırım’ın abisi Mehmet Yıldırım: Hem karakoldan hem de tepe karakoldan çapraz bir ateş altına alındık.

Mehmet Ayvalıtaş’ın babası : İçim yanıyor. Bir baba ne yapabilir, elim kolum bağlı. Yetiştirdim sekizinci ayın birinde asker olacaktı. İşte size şehit asker.

Abdullah Cömert’in abisi Zafer Cömert: Çok sinirliyim, çok stresliyim. Palalılar, katiller dışarıda gezerken bizim gencecik insanlarımız, kardeşlerimiz hiçbir şey yokken hapse koyuldu. Benim kardeşim öldürüldü, bunun faili nerede? Armutlu’yu kimse görmüyor. Antakya Armutlu şu an İsrail’in Filistin’e uyguladığı gibi polis ablukası altında.

Gözündeki bandı çıkararak tepkisini dile getiren Erdal Sarıkaya da, “Ben 11 Haziran akşamı Gezi Parkı olaylarında polisin bilerek kasten atmış olduğu biber gazıyla gözünü kaybeden 12. arkadaşım. Annemin gözyaşının hesabını kim verecek?” diye sordu.

Fotoğraf, Ethem Sarısülük'ün abisi Mustafa Sarısülük'ün twitter hesabından alınmıştır

Fotoğraf, Ethem Sarısülük’ün abisi Mustafa Sarısülük’ün twitter hesabından alınmıştır

AİHM’e Götüreceğiz

Ethem Sarısülük’ün ailesinin avukatı Kazım Bayraktar: Gezi sürecinde 5 siyasal cinayet işlendi. Bu siyasal cinayetin failleri belliydi. Polisti, polisle işbirliği yapan sivil çetelerdi ve bu cinayetlerin önünü açan, teşvik eden siyasal iktidardı. 5 siyasal cinayeti de aynı anda AİHM’e götüreceğiz. Bunun hazırlığı içindeyiz.

26 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız: http://www.baskahaber.org