Yurt: Direnişçilerin aileleri ”Gezi Parkı Tutsak Aileleri Platformu” adı altında birleşti

Gezi Parkı olaylarında tutuklanan direnişçilerin aileleri ”Gezi Parkı Tutsak Aileleri Platformu” adı altında birleşti. Platformun kurucuları YURT’a anlattı.

direnenlerin_aileleri

“GEZİ Parkı Tutsak Aileleri Platformu” kurucu üyelerinden Haydar Tunç ve Tülin Kurşun, süreçte yaşanan gelişmeleri YURT’a anlattı. Tunç, Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan oğlu Hasan Tunç’un Gezi Parkı’ndaki kolektivizmi gördüğünü bu nedenle birlikte hareket ettiğini belirtti. Tunç, “Devlet tarafından direniş hareketini bizim çocuklarımız organize etmiş gibi bir imaj yaratılmaya çalışılsa da bu hareketin kendiliğinden oluşan bir halk hareketi olduğunu hepimiz gördük” dedi.

EVLERİMİZİ BASTILAR

AKP iktidarının insanları fişleyerek, tecrit ederek, baskı altına aldığını söyleyen Tunç, gecenin bir yarısı evlerinin polis tarafından basıldığını ve yatak odalarına dahi girildiğini söyledi. Çocuklarının özgürlüğüne kavuşması için her şeyi yapacaklarını belirten Tunç, “Polis çocuğumun tutuklanmasıyla ilgili olarak Ankara’daki Alevi mitingine katılmasını, Gezi Parkı’na gitmesini” gerekçe gösterdi. Oğlunun bir fotoğrafı nedeniyle tutuklandığını söyleyen Tunç, “Bir konser düzenlemesi sırasında teknik ekipte olan oğlu, oturduğu yerde dinlenirken çekilen fotoğrafı delil sayıldı” dedi. Arama yapıldığı sırada polislerin takındığı tavırdan da bahseden Tunç, polisin oğluna 1980 darbesi sonrası işkenceden ölen amcası Mustafa Tunç’u “örnek” gösterdiğini ve sonunun amcası gibi olacağını söyledi.

TAYAD’LA GÖRÜŞTÜLER

Gezi Parkı tutsaklarının ailelerine büyük ölçüde ulaştıklarını söyleyen Tunç, 96 kişinin tutuklandığını ve devletin uyguladığı şiddetin her alanda kendini gösterdiğini belirtti. Cezaevi ziyaretinin 09.00′da başladığını ancak İstanbul’dan Tekirdağ’a kalkan ilk otobüsün saat 08.00′de olduğunu hatırlatan Tunç, “Bu nedenle ziyaret edemeden dönüyoruz” dedi. TAYAD’la (Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği) koordineli çalışan “Gezi Parkı Tutsak Aileleri Platformu” üyesi Tunç, “İktidar kendisinden olmayan herkese düşman gözüyle bakıyor. Ne olursa olsun çocuklarımızı onların elinden alacağız. Bu nedenle platform süresiz olarak çalışacak” diye konuştu.

ARABAYA BİNERKEN BİLE GAZ

Gözaltına alınan arkadaşlarının sert polis müdahalesine maruz kaldığını söyleyen Tülin Kurşun ise nişanlısının Gezi olayları nedeniyle tutuklandığını ve Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne götürüldüğünü söyledi. Kurşun, “Arabaya bindirirken bile gazla müdahale ettiler. Ayağı alçılı olan arkadaşa dahi vurdular. Arkadaşlarımızın burnunu kırdılar, zorla tükürük örneği almak istediler. Arkadaşlarımız buna karşı çıkınca şiddeti daha da arttırdılar” dedi.

Uğur Can Biçer
25 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; yurtgazetesi.com.tr