Gelecek: FT, Türkiye’nin büyüme hedeflerini abartılı buldu

Türkiye’de Merkez Bankası’nın dünkü faiz artırımına geniş yer ayıran Financial Times, Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiyi gelecek iki yıldaki yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için ayarladığını yazdı. Gazete Erdoğan’ın Gezi olaylarından faiz lobisini suçladığını ama kendisinin faizleri yükselttiğine dikkat çekti.

BBC Türkçe servisinde yer alan İngiliz basın özetlerine göre Financial Times, Merkez Bankası’nın dün açıkladığı faiz artırımının Amerikan Merkez Bankası FED’in piyasaya para sürme politikasında sona gelinirken, gelişmekte olan ekonomilerin yaşadığı ikilemi gösterdiğini söylüyor. Gazete Erdoğan’ın döviz piyasasına müdahalelerle Türk lirasının değerindeki rekor düşüşten kaynaklanan enflasyon baskısını frenlemeye çalıştığını yazıyor.

“’Hatta Erdoğan otoriterliğe karşı son dönemde yapılan protestolar nedeniyle müphem bir uluslararası ‘faiz lobisini’ suçladı” diyen gazete şöyle devam ediyor: “Uzmanlar sözüm ona bağımsızlığına karşın, Merkez Bankası’nın faizleri daha önce arttırmamış olma nedeninin bu olduğunu ifade ediyor. Ancak bu yıl lirayı güçlendirmek için 6,65 milyar dolar harcanmış olmasına karşın, özellikle iki ay süren protesto gösterilerini takiben, müdahalelerin ülkedeki piyasa güveni sorununu yeterli düzeyde çözmediğine işaret eden bir hamleyle, Merkez Bankası gecelik borç verme faizini yüzde 7,25′e çıkarttı.”

Türkiye’nin büyük bir cari açık sorunu olduğuna da işaret eden gazete, şunları ekliyor: “Türkiye’nin büyük cari açık sorunu Lira’nın gücünü kritik bir mesele haline getiriyor. Para pompalama politikasının terk edilmesi sonucu yabancı yatırımcılar çekilir ve siyasi belirsizlik devam ederse, Lira zayıflayacak ve cari çık daha da büyüyecektir. Yani Türkiye, büyümeye yönelik tehdide karşın, faiz oranlarını arttırmak zorundaydı. Hükümetin bu yılki yüzde 4′lük büyüme hedefi iç talep artmadıkça çok olası gözükmüyor ki iç talep de yüksek faizden olumsuz etkilenecektir.”

24 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; gelecekgazetesi.org