Etha: ‘Tüm dünya Gezi’yi sansürlenmiş şekilde izledi’

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Jim Boumelha, “Türkiye basın özgürlüğü alanında dünyadaki en kötü durumda olan ülkelerden biridir” dedi. Gezi Parkı’nda polisin gazetecilere ve halka uyguladığı şiddetin üzerinin örtülmeye çalışıldığına işaret eden Boumelha, “Dünya gazetecileri olarak Türkiye’deki direnişin yanındayız” dedi.

jim boumelha

İkinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi, Türkiyeli ve yabancı basın emekçilerinin konuşmaları ile devam ediyor. Tutuklu gazeteciler, basına dönük sansür politikaları ve polis saldırılarının gündemi oluşturduğu kongrede, tüm dünyadan gazeteciler dayanışma mesajlarını iletiyor.

‘TUTUKLU GAZETECİLERLE GURUR DUYMALIYIZ’

Uluslararası PEN Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin, tutuklu gazetecilerin isimlerini tek tek sayarak, “Bütün bu insanlar bize otosansürle mücadelenin mümkün olduğunu gösterdi. Türkiye’deki bütün gazeteciler bu isimlerle gurur duymalıdır” dedi.

Norveç’te çok ünlü bir gazetenin Türkiye’de yaşanan hak ihlalleri ve polis baskısını yazdığı için kapatılmak üzere olduğunu kaydeden Schoulgin, “Gezi Parkı direnişine katılan kişiler Türkiye’yi temsil ediyor. İnanıyorum ki bu ülkenin geleceğini de onlar belirleyecek” diye konuştu.

Schoulgin’in konuşmasının ardından Dünya Basın Konseyleri Birliği’nin kongre için yayınladığı mesaj okundu. Dünyadaki tüm gazetecilerin Türkiye’de basına dönük baskılar ve polis saldırıları konusunda beraber mücadele yürütmesi gerektiği kaydedilen mesajda, “Tüm dünya Gezi Parkı direnişini sansürlenmiş bir şekilde izlemiştir. Bizim birliğimiz Türk hükümetini insan hakları stnadartları çerçevesinde hareket etmeye çağırmaktadır” ifadeleri yer aldı.

KIBRISLI GAZETECİLERDEN DAYANIŞMA

Kıbrıs Basın-Sen temsilcisi Benan Dağtaş ise Kıbrıslı gazeteciler olarak Türkiye’de yaşanan baskılara karşı dayanışma içinde olacaklarını belirtti. Türkiye’de gazetecilerin cesur davranarak Gezi direnişinde iyi bir sınav verdiğini belirten Dağtaş, “Gazeteciler işten de atılsa, tutuklansa da, öldürülse de mücadeleye devam edecektir” dedi.

Dağtaş’ın ardından söz alan Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ-FIJ) Başkanı Jim Boumelha, “Türkiye basın özgürlüğü alanında dünyadaki en kötü durumda olan ülkelerden biridir” dedi. Gazetecilerin ortada herhangi bir delil yokken komplo teorileriyle ve “terör” suçlamalarıyla tutuklandığını vurgulayan Boumelha, “Gezi Parkı’nda polisin gazetecilere ve halka uyguladığı şiddet görünmez kılınmaya çalışıldı. Dünya gazetecileri olarak Türkiye’deki direnişin yanındayız” diye konuştu.

24 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr