Etha: 2. Gazetecilere Özgürlük Kongresi bugün

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin desteğiyle düzenlenen kongreye, GÖP’ü oluşturan 93 meslek örgütünün yanı sıra uluslararası gazetecilik örgütlerinin temsilcileri de katılıyor.

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) tarafından, “Sansürün ilk kez kaldırılışı”nın yıldönümü olarak kabul edilen 24 Temmuz’da “İkinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi” toplanıyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti desteğiyle düzenlenen kongreye, GÖP’ü oluşturan 93 meslek örgütünün yanı sıra uluslararası gazetecilik örgütlerinin temsilcileri de katılacak. Kongre, Taksim’deki The Marmara Oteli’nde 10.00-17.00 saatleri arasında yapılıyor.

Kongre, GÖP Dönem Başkanı ve TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Ankara Gazeteciler CemiyetiGenel Sekreteri Ümit Gürtuna’nın konuşmalarıyla başlıyor.

“Birinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi”, 2011 yılında 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde toplanmıştı.

ULUSLAR ARASI MESLEK ÖRGÜTLERİ KATILIYOR

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) Başkanı Jim Boumelha, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkan Yardımcısı Nadezda Azhgikhina, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Basın Özgürlüğü Danışmanı Steven Ellis, Güneydoğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO) Genel Sekreteri Oliver Vujovic, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Avrupa Büro Temsilcisi Johann Bihr, Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Başkan Yardımcısı Rob Mahoney, Uluslararası Yayıncılar Birliği’nden (IPA) Jose Borghino ve Uluslararası PEN Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin kongrenin açılışında konuşacaklar.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT – OSCE) Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mujatovic de görüntülü bir mesajla kongreye katkı sunacak.

AİLELER VE GAZETECİLER KONUŞACAK

Kongreye, ilk kongrede olduğu gibi, yargılanan gazetecilerin yanı sıra hapisteki gazetecilerin aileleri ve avukatları ile tahliye edilen gazeteciler de katılıyor.

Ayrıca basın özgürlüğünü yakından ilgilendirdiği için, mesleki faaliyetlerinden dolayı “işten atılan” gazeteciler ve “sosyal medya” uzmanları da kongrenin katılımcıları arasında yer alıyor.

Tüm katılımcıların kongrede konuşma hakkı bulunacak. Kongre, ortak sonuç bildirisinin kabulüyle kapanacak ve alınacak kararlar GÖP Dönem Başkanlığı tarafından ilgililere ulaştırılarak takibi yapılacaktır.

24 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr