Etha: Başsavcı medyayı suçladı

Başbakan’ın “yargı gerekeni yapacaktır” sözlerinin ardından “cadı avı” başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, basının yargıya yönelik eleştirilerini “yargıyı etkilemeye teşebbüs” olarak gördü. Başsavcılık, Gezi direnişi nedeniyle 31 kişinin tutuklu olduğunu da açıkladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi direnişiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Gezi Parkı olayları sebebiyle medyada, yargı organlarını yıpratıcı, adil yargılanmayı etkileyici mahiyette haber ve yorumlara yer verildiği görülmektedir” denildi.

Bazı medya organlarında olayların abartıldığını, gözaltıların ve tutuklamaların hukuka aykırı olduğu, bayrak satan insanların bile 20 yıl hapisle yargılanacağının yer aldığını belirten Başsavcılık, “Başsavcılık hala görevini yapmıyor’, ‘Başbakana hakarete savcılar hala sessiz’ başlıkları ile kolluğun ve yargı organlarının suçları takip edemediği ve göz yumduğu intibaını doğurabilecek yayınlara da yer verildiği görülmektedir” ifadeleri yer aldı.

Başsavcılık, Başbakan Erdoğan’ın Gezi direnişiyle ilgili “yargıyı gerekeni yapacaktır” ve tencere tava eylemleriyle ilgili “bakanıma söyledim, gereken müdahaleyi yapacaklar” sözlerini “yargıyı etkileme” olarak değerlendirmemişti.

715 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, 41 KİŞİ TUTUKLANDI

Başsavcılık, Gezi direnişiyle ilgili 715 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 179′unun tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildiğini de bildirdi. Tutuklamaya sevk edilenlerden 41′nin tutuklandığını, itiraz üzerine 10 kişinin serbest bırakıldığını belirten savcılık, 57 kişi hakkında ise denetimli serbestlik kararı verildiğini açıkladı.

POLİSE DEĞİL HABER YAPAN BASINA SORUŞTURMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, binlerce kişinin polis tarafından yaralanmasıyla ilgili soruşturma yürütmezken, basın veya sosyal medyada, “hakaret ve benzeri nitelikte suç” oluşturabilecek yayınlar sebebiyle 110 soruşturma başlatıldığını bildirdi. Başsavcılık, “Bu soruşturmaların büyük çoğunluğu üst düzey devlet görevlilerine hakaret suçundan dolayı yapılmaktadır” dedi.

23 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr