Etha: Mersin’de Gezi soruşturmasına tepki

Gezi Parkı eylemleriyle ilgili başlatılan soruşturmalara tepki gösteren Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, Taş Bina önünde basın açıklaması yaptı.

mersin

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı’nın da katıldığı eylemde, SES Mersin Şube Başkanı Selman Günbat bir açıklama yaptı.

Her konuda söylemlerinin emir olarak algılanması gerektiğini düşünen, yargıyı kendi emirleri doğrultusunda gören, tencere tava çalmayı bile suç olarak niteleyen bir Başbakan’la karşı karşıyayız” diyen Günbat, Gezi Parkı eylemleri sonucu başlatılan tutuklama furyasının Mersin’de devam ettiğini söyledi.

Mersin’de savcılığın emriyle başlatılan soruşturmalar sonucu onlarca kişinin emniyete çağrılıp ifadelerinin alınmak istendiğini belirten Günbat, “DKÖ ve sendika yöneticileri ile başlatılan bu soruşturmalar nereye kadar devam edecek? Mersin’de on binlerce kişi demokratik tepkilerini dile getirdiler. Savcılar on binlerce kişinin ifadesini alacaklar mı?” diye sordu.

AKP Hükümeti’nin toplumu baskı altına almak için iç savaş kışkırtıcılığı yapdığını ifade eden Günbat, AKP’nin Suriye politikasını da eleştirdi.

Günbat, “Eline silah ve dolar verilen militanları Türkiye üzerinden Suriye’ye gönderip masum insanların kanını akıtmaktadır. Başkalarının iç işleriyle oynamak Türkiye halklarını tedirgin etmektedir. Dün Reyhanlı’da yaşanan bugün Ceylanpınar’da yaşanan bu yanlış politikaların sonucudur” diye konuştu.

Günbat, AKP Hükümeti’nin savaşçı politikalardan bir an önce vazgeçip, halkın demokratik bir Türkiye taleplerine kulak vermesi gerektiğini vurguladı.

Günbat, baskı ve sindirme politikalarına karşı demokrasi mücadelesini sürdüreceklerini dile getirdi.

23 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr