CnnTürk: İçişleri Bakanından müdahale genelgesi

İçişleri Bakanı Muammer Güler, emniyet teşkilatına yolladığı genelge ile gaz bombası ile kişilerin hedef alınmamasını ve polis dışındaki kişilerin müdahalesine izin verilmemesini istedi.

muammer güler

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gezi eylemleri sırasında sivil polislerin sopa kullandığını doğruladı, bunu “Emniyet teşkilatına yakışmayan davranış” olarak değerlendirdi. Bakan Güler’in imzasıyla Emniyete gönderilen genelgede, gaz fişeklerinin 40 metreden kısa mesafede ateşlenmemesi ve eylemlere polis dışındaki kişilerin müdahale etmesine engel olunması gibi uyarılar yer aldı.

İçişleri Bakanlığı, sopa kullanma, biber gazı kapsüllerinin yakından ateşlenmesi ve palalı kişiler için polisi uyardı. İstanbul, İzmir ve Eskişehir’deki Gezi eylemlerinde, sivil giyimli kişilerin bazen yalnız bazen polisle birlikte göstericilere müdahale ettiği kameralara yansımış, bakanlık idari soruşturma başlatmıştı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler imzasıyla, valilikler aracılığıyla tüm emniyet birimlerine gönderilen genelgede, bazı sivil polis memurlarının sopa gibi materyaller kullanarak emniyet teşkilatına yakışmayan tutum ve davranış içinde bulunduklarının gözlendiği ifade edildi. Bakan güler, benzer olayların yaşanmaması için valilere üç ana konuda uyarı yaptı.

“Toplumsal olaylarda görev alan ve cop taşıyacak sivil polislerin, polis olduğunu gösteren polis yeleğini mutlaka giymeleri ve mevzuata uygun araç gereçlerle görev yapmaları sağlanacak” denilen genelgede, eylemler sırasında çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan, gaz kapsüllerinin yakından ve hedef gözeterek ateşlenmesine de dikkat çekildi: “40 metreden daha kısa mesafede öncelikle gaz el bombaları ile gaz püskürtücü tüpler ve el spreyleri kullanılacak. Tüfekle atılacak gaz fişeklerinin 40 metreden yakın mesafede kullanılmamasına özen gösterilecek. Fişeklerin direkt olarak eylemciler hedef alınarak kullanılmaması sağlanacak.”

Güler, eylemlere tepki gösteren kişilerin sopa, pala gibi malzemelerle müdahalede bulunmasına izin verilmemesi, bu kişilerin derhal adli makamlara teslim edilmesi gerektiğini de vurguladı.
23 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;cnnturk.com