Yurt: “Esnafın adabında pala olmaz”

Başbakan Tayyip Erdoğan esnafı da ikiye bölmeye çalıştı ancak başarılı olamadı! BEYDER?Başkanı Tarkan Konar çok net konuştu: ‘Polis müdahale etmezse esnafın sorunu yok…’

tarkan koçar

Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) Başkanı Tarkan Konar ile Gezi direnişi sonrası yaşanan olayları ve esnafın durumunu değerlendirdik. Konar, Beyoğlu’nun sistematik bir biçimde bitirilmek istendiğini belirtirken, her zaman yasaklara karşı demokratik yollardan haklarını aradıklarını ve bundan sonra da sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin (TESKOMB) yaptığı açıklama esnasında, orada bulunan ve esnaf olduğu iddia edilen kişileri Beyoğlu’nda tanıyan kimsenin olmadığını söylediniz. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
TARKAN KONAR: Bizim açıklamamızdan önce orada açıklama yapan kurumu tanıyan birine rastlamadık. Esnafa, muhtelif sokaklarda sorduk. Böyle bir kurumu daha önce hiç duymadığını söyleyen birçok insan var. Bu zamana kadar Beyoğlu esnafının onlarca sorunu oldu. Bu konuda herhangi bir şey söylediklerini de duymadık, dolayısıyla da bunu söylemek zorundaydık. Bizim adımıza konuşanlar bu zamana kadar neredeydiler? Yaptıkları açıklamaların içeriğinde, bize göre tehlikeli bir durum olan esnafı taraflaştırıcı bir tutum vardı. Bu nedenle Beyoğlu esnafı adına bunları düzeltme ihtiyacı duyduk.

‘ŞU ANA KADAR AÇIKLAMA DUYMADIK’

TESKOMB şu zamana kadar esnaf için gerçekten bir şey yapmadı mı?
Ben bir esnaf olarak, TESKOMB’un bu zamana kadar esnafa yönelik yaptığı bir çalışmasına veya açıklamasına rastlamadım. Dernek yönetimi olarak da bu konu hakkında bir bilgimiz yok. Hususi olarak Beyoğlu esnafı için şunları yaptık diye bir beyanları varsa da, en azından biz duymadık. Bilen birisine de rastlamadık.

Taksim’e yapılan Demirören AVM esnafı ne kadar etkiledi?
Esnaf derneği olarak alışveriş merkezlerine sıcak bakmamız mümkün değil. Ağırlıkla zincir markalardan oluşan bir yapıda olan alışveriş merkezleri, esnafı olumsuz yönde etkiler. Her şey bir yana zaten ticareten dolayı alışveriş merkezlerine olumlu yönde yaklaşmamız mümkün değildir.

‘ESNAFA DESTEK OL’ KAMPANYASI

”Esnafa destek ol Türkiye” kampanyasını anlatır mısınız?
Konu ile ilgili altyapı hazırlıklarımız sürüyor. Afişlerin grafik tasarımları, sokaklarda esnafa bunun nasıl bir şey olacağının anlatılması gibi çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız sanki esnafla halk arasında bir sıkıntı varmış gibi izlenim çıkaranlara, böyle bir şeyin olmadığını göstermek. Göstericilerin esnafla veya esnafın göstericilerle bir derdi varsa bunları çözme konusunda adımlar atılacaktır. Göstericilerin ve esnafın birbirlerine karşı hassas davranmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.

‘MÜDAHALE OLMAZSA SORUN YOK’

Esnafın gördüğü zararın sorumlusu olarak kimi görüyorsunuz?
Bu biraz komplike mesele ve tek bir cevabı yok. İki tarafa da mikrofon uzatsanız o öyle yaptığı için ben böyle yaptım diyecektir ama bizim esnaf olarak gördüğümüz ve yaşadığımız şey müdahale olmadığı zamanlarda esnaf gayet iyi iş yapıyor. Yani bu net. Haziranın ilk haftası burada polis yokken, esnaf yasağı delerek kapıya masa sandalye çıkararak çalıştı, iş yaptı problem de olmadı. Bir müdahale olmadığında sıkıntı yaşamıyoruz.

‘ESNAF DEMOKRATİK TEPKİ VERİR’

Esnafın direnişe bakış açısı nedir?
Genellemeler yapmaktan kaçınmamız lazım. Esnaf eylemciyi seviyor, destekliyor veya esnaf eylemcinin karşısında gibi genellemeler yapmaya kimsenin hakkı yok. Ne bizim ne de herhangi bir kurumun. Tabi ki esnaf içinde destekleyen ve desteklemeyenler var ama şunu net olarak söyleyebiliriz ki; gerçek esnafın, esnaf adabını bilen birisinin bıçakla, palayla, sopayla işi gücü olamaz, olmamalı. Beyoğlu’nda, kapısının önünden masası, sandalyesi bir nevi ekmeği alındığında bile demokratik yolla tepkisini göstermiş, hiçbir şekilde şiddete başvurmamış bir esnaf var!

ESNAFIN GÖRÜŞÜ ALINMADI

Masa sandalye ve alkol düzenlemeleri hakkında ne düşünüyorsunuz. Konu hakkında sizden görüş alındı mı?
TK: Masa sandalye ile ilgi yasağın başlamasının üzerinden 2 yıl geçti. Herhangi bir biçimde yerel yönetim bizimle bir iştişarede bulunmadı. Konu hakkında görüşmemiz olmadı. Yasağın kendisi başlı başına problemli. Büyük ölçekte baktığınız zaman Türkiye’de tek bir ilçede geçerli bir yasaktan bahsediyoruz. İlçe içine baktığınız zaman da bir sokakta masa sandalye atılabiliyorken diğer sokakta atılamıyor. Bazı yerde sokağın genişliğini bazı yerde binanın tarihi durumunu gerekçe olarak gösterebiliyorlar. Kesinlikle kriterler net değil. Ortada bir yasak varsa kriterleri net olmalı. Bu haliyle bir yerel yönetim ticari hayata haksız bir rekabet yaratacak şekilde müdahil oluyor. Esnafın bu tür gerekçelerle zor durumda bırakılmasının hiç bir açıklaması bulunamaz.

YAZ GÜNÜ DAYATILANLARA BAKIN

BEYDER’in kaç üyesi bulunuyor? Bu zamana kadar neler yaptı?
Takriben 300 üyemiz bulunmakta. Beyoğlu genelinde yaklaşık 3000 ruhsatlı, ruhsatsız içkili, içkisiz karışık mekan var. Bunların önemli bir kısmını temsil ediyoruz. 2000 yılında kurulan bir dernek olan BEYDER, bugüne kadar gerek ÖTV artışlarında gerek sigara yasası düzenlenirken gerek mekan mühürlemelerinde, alkol yasası yapılırken, eğlence vergisi meselelerinde yani sektörü ilgilendiren her konuda yasal süreçleri takip etmiştir, itirazlarını yapmıştır, sokağa çıkmıştır, dava açmıştır, Meclis’e gitmiştir kısaca sektörel konuda bütün çalışmaları yapmıştır. Beyoğlu esnafının birçok problemi var ama temel olarak sıkıntımız şu masa sandalye yasağı artık kaldırılsın. Masa sandalye yasağının neden devam ettiği artık açıklanamaz duruma gelmiştir. Artık ikinci üçüncü derece esnaf da etkilenmeye başladı. Beyoğlu’na gelen insan sayısı azaldıkça, yaz günü, içerde sigara içme, dışarı masa sandalye koyma, onu yapma bunu yapma gibi şeyler dayatılınca haliyle insanlar Beyoğlu’na gelmek istemiyor. Eğlence sektörüne, yeme içme sektörüne insan gelmeyince örnek vermek gerekirse esnaf dükkanı restore etmiyor, nalbur iş yapmıyor. Buraya gelen adam benim mekanımdan çıktıktan sonra bir dürüm yemiyor, büfeci iş yapmıyor. Kasabı, elektrikçisi gibi yan sektörleri de bir zincir misali etkiliyor.

Uğur Can Biçer
22 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;yurtgazetesi.com.tr