habersoL: ‘Kanunsuz eyleme vandalizme izin vermeyiz’ Muammer Güler

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gezi Parkı’nda yapılacak düğünün bile engellendiği günün akşamı şaşırtmayan bir açıklama yaptı: “Biz, kanunsuz eyleme, vandalizme, kamu mallarına ve özel mallara zarar verilmesine mutlaka polis olarak karşı çıkacağız.”

muammerguler

Gezi Parkı’nda yapılması planlanan düğün öncesi parkı yeniden kapatan ve Gezi’ye girmek isteyen vatandaşları İstiklal Caddesi’ne sürdüren polisin saldırıları sürerken, İçişleri Bakanı Muammer Güler’den şaşırtmayan bir açıklama geldi. Güler, “Biz, kanunsuz eyleme, vandalizme, kamu mallarına ve özel mallara zarar verilmesine mutlaka polis olarak karşı çıkacağız” dedi.

Güler, Birlik Vakfı’nca düzenlenen iftar programında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Gezi Parkı’na benzer eylemlerin tekrar yapılmak istendiğine dair kendilerine istihbarat gelip gelmediğinin” sorulması üzerine Güler, “Türkiye’de kanunsuz eylemler ister şimdi olsun, ister gelecekte yapılmak istensin bizim tavrımız net olarak bellidir. Biz, kanunsuz eyleme, vandalizme, kamu mallarına ve özel mallara zarar verilmesine mutlaka polis olarak karşı çıkacağız” diye konuştu. Güler’in konuştuğu saatlerde polis, Gezi’ye gitmeye çalışan gelin ve damatı parktan “uzaklaştırmaya” çalışıyordu.

‘Sosyal medya hukuksuzluk alanı’
Bakan Güler, “devletin, polisin, güvenlik kuvvetlerinin, jandarmanın görevinin vatandaşların can ve mal emniyetini sağlamak olduğunu” iddia ederek şunları söyledi:

“Elbetteki özgürlüklerin önünü açma anlamında Hükümetimizin daha yapacağı çok şeyler de var ama hakların kullanımında istismarı hiç kimse kabul edemez. Anayasa herkesin temel hak ve özgürlüklerini saymış ama bunların hangi hallerde sınırlandırılabileceğini de saymış. Başkalarının hak ve özgürlüklerini kısıtlayacak bir hak kullanımı olamaz. Buna kanun da cevaz vermez, himaye etmez, bunu özellikle belirtiyorum. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak gelecekte oradaki insanların özgürlüklerini kullanma anlamında samimiyetli davranan insanları, başka amaçlarla kendi ideolojik amaçlarıyla kullanmak isteyenlere dikkat etmelerini rica ediyorum. En küçük bir vesileyle bile vatandaşla polisi karşı karşıya getirecek birtakım hazırlıklar içinde olunuyor ve özellikle de altını vurguluyorum, sosyal medya alanı bir hukuksuzluk alanı olarak kullanılmaya çalışılıyor, buna da dikkati çekmek istiyorum.”

20 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr