Sendika.org: Direnişçilerin aileleri söz verdi ‘Evde oturmak yok, artık sokaktayız’

Ankara’daki direnişte evlatları katledilen, yaralanan, tutuklanan ve gözaltına alınan aileler, Ethem’in vurulduğu yerde buluştu, bundan sonra her cumartesi buluşma ve sokakta mücadeleyi büyütme sözü verdi.

direnisanneleri

Haziran Direnişi’nde katledilen, yaralanan, tutuklanan ve gözaltına alınan direnişçilerin aileleri Kızılay’da, Ethem Sarısülük’ün katledildiği yerde buluştu ve AKP’ye meydan okudu. Saat 17.30′daki buluşmada ilk olarak Ethem’in vurulduğu noktadaki anma ve dayanışma alanına gidildi. Çok sayıda kişi Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük’e sarıldı.

Sonrasında yine Güvenpark köşesinde oturma eylemine başlandı. Haziran Direnişi sürecinde çocukları katledilen, yaralanan, tutuklanan ve gözaltına alınan anneler AKP’ye meydan okuduklarını sloganlarıyla haykırdı, çocuklarının yanında olduklarını dile getirdi. Oturma eyleminde tutuklu direnişçiler Erdal Kozan ve Yusuf Bahtiyar Özkan’ın anneleri Ayten Kozan ve Aliye Özkan birer konuşma gerçekleştirdi. Anneler çocuklarıyla birlikte direnişe katıldıklarını, çocukları ne yaptıysa kendilerinin de aynı şeyleri yaptıklarını söyledi.

Basın açıklamasında Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük de söz aldı. Bir evladını yitirdiğini fakat binlerce çapulcu evlat kazandığını söyleyen Sayfı Anne, kendisinin de bir katil olduğunu söylediği Başbakan Erdoğan’a oğlunun katilleri hesap verene kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Aileler artık sokakta, her cumartesi Güvenpark’ta

direnisanneleri2

Basın açıklamasında Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri’nin çocukları gibi evden sokağa çıktıkları, artık sokakları terk etmeyecekleri ve her cumartesi Ethem’in vurulduğu yerde bir araya gelecekleri duyuruldu.

Bir diğer duyuru da Ethem’in vuruluşunun 40. günü olan 26 Temmuz Cuma günü Haziran Direnişi’nde katledilen Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve Ali İsmail Korkmaz’ın ailelerinin Güvenpark’ta buluşacağı çağrısı oldu. Basın açıklaması alkışlar ve sloganlarla son buldu.

20 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org