Evrensel: İzmir’den Gezi haberleri

Gezi, sultan sevdasına itirazdır
AKP Aliağa İlçe Başkanı Kazım Ulaş’ın sokağa çıkan halkı marjinal ve terörist diye suçlamasına Aliağalılardan tepki gecikmedi. Aliağa Demokrasi ve Emek Platformu bileşenleri öncülüğünde toplanan vatandaşlar, Demokrasi Meydanı’ndan Ak Parti İlçe binası önüne kadar yürüyüşe geçti. Açıklamayı yapan Aliağa Demokrasi ve Emek Platformu dönem sözcüsü Ahmet Tüfek, “Gezi direnişi, memleketi inşaat yapılacak arazileri, toplumu da tebaaları gibi gören AKP iktidarına ve onun sultan sevdalısı liderine karşı ilk ciddi sivil toplum itirazıdır”  dedi.
Kaynak; evrensel.net

Tanışmadan yiyecek paylaşımı
İzmir Gündoğdu’daki yeryüzü sofrasının ikincisi kuruldu. Gündoğdu’dan Alsancak İskelesi yakınlarına kadar uzanan sofrada, gencinden yaşlısına kadar birbirlerini tanımayan yüzlerce insan vardı. Vatandaşlar, kurdukları yeryüzü sofrasında yiyeceklerini birbiriyle paylaştı. İftar açan vatandaşlar, sık sık “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı da attı.
Kaynak; evrensel.net

Greve katıldı diye soruşturma açıldı
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) çalışanı Müjgan Erdoğdu, üyesi olduğu Eğitim Sen’in 4-5 Haziran’daki grevine katıldı. Üniversitede 4 Haziran günü gerçekleşen yürüyüşe katılan Erdoğdu’ya, ‘İzinsiz olarak iş bırakarak katıldığı’ gerekçesiyle Rektörlük tarafından soruşturma açıldı.

Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Şube de yaptığı basın açıklamasıyla soruşturmanın geri çekilmesini istedi. Dokuz Çeşmeler Kampüsü Hukuk Fakültesi Dekanlığı önünde gerçekleşen açıklamada “Sendikamız Eğitim Sen üyelerine sendikal kimliklerinden dolayı yapılacak sözlü ya da yazılı baskılar, soruşturmalar ve mobbing uygulamalarına sessiz kalmayacağız” denildi.

20 Temmuz 2013