Radikal: Lynch de yanımızda yayalım lütfen! (Kesin bilgi)

Ünlü ABD’li yönetmen David Lynch’den Gezi Parkı için destek mesajı alan Kerem Biçmen, destek hikâyesini Radikal için yazdı.

lynch

David Lynch’den Gezi Parkı için destek isterken – ki kendisi bu desteği son derece istekli , gönüllü ve mutlu olarak verdi – aklıma bu fotoğrafın böylesine yaygınlaşacağı ve coşkuyla karşılanacağı hiç gelmemişti.

Amacım daha çok yakın arkadaş çevreme ve benim gibi Lynch’i bir yönetmen olarak sevenlere küçük, tatlı bir sürpriz yapmaktı.

Lynch’le aslında 2011 yılında tesadüf eseri karşılaşıp tanışmıştık, o günden beri de arada dede-torun pozumuza bakıp bakıp mutlu oluyordum. Herhangi bir sade vatandaşın desteğinden daha önemli olmasa da, ‘ünlü’ desteğinin direnişçiler üzerinde yarattığı moral etkisi ilk günden beri dikkatimi çekiyor.

Olaya gelirsek aynen şöyle gerçekleşti. Lynch’ in yeni albümünün tanıtımı için Los Angeles’ta hayranlarıyla buluşacağını şans eseri öğrendim.

Zaten cebimde her zaman gezdirdiğim Gezi kitinden #direngezi yazılı parşömeni çıkardım ve yola koyuldum. Haziran ayında hayranı olduğum ABD ’li oyuncu Rose McGowan’la karşılaştığımda Türkiye ’den olduğumu duyar duymaz bana Gezi’yle ilgili sorular sormuştu. Ben bu kadar çok şey bilmesine çok şaşırmış, bir o kadar da sevinmiştim. O zaman Rose’dan böyle sloganlı bir destek almadığım için de üzülmüştüm. Yanımda herhangi bir çıktı yoktu ve o anda bulamadım tabii ki.

Lynch’e giderken desteğini alacağımdan emindim. Etkinlik sırasında elimdeki kâğıtla yanına gittim. İlk olarak; “ İstanbul ’daki gezi protestolarından haberiniz var mı?” diye başladım söze.
“Tabii ki” dedi, hatta orada “Dalga mı geçiyosun” der gibi baktı.

Sonra elimdeki yazının ne anlama geldiğini, neden önemli olduğunu anlattım. Lynch, olayları ilk günden beri takip ettiğini belirterek bizimle ve mücadelemizle gurur duyduğunu söyledi.
Normalde fotoğraf çekmenin yasak olduğu bir etkinlikti ama bunun sorun olmayacağını söyledi. Ben de fotoğrafını çekip Facebook hesabımdan paylaştım. Sonrasında çok popüler oldu fotoğraf. Sonuçta Lynch’i seven çok insan var. Böyle bir destek insanların hoşuna gitti. Sonrasında bazı yerlerde elinde tuttuğunun ne olduğunu bilmediği hatta fotoğrafın photoshop olduğu gibi laflar gördüm. Lynch gibi bir adamın elinde ne olduğunu bilmeden poz vereceğini düşünen kişilerin işi zor, bence kafa açacak egzersizler yapsınlar. Onun dışında Lynch yanımızda, kesin bilgi, yayalım lütfen!

Kerem Biçmen
20 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr