BirGün: Bugünkü ‘dış mihrakımız’ Hollanda’dan!

Gezi Parkı’ndaki ağaçların yıkımına karşı çıkışla başlayan ve hükümetin baskıcı politikalarına karşı halk isyanına dönüşen direnişle ilgili iktidara yakın duranlar neredeyse bu direnişi karalamaya çalışıyor. Televizyon kanallarından gazetelere, Facebook hesaplarında Twitter’a kadar her alanda yapılan haberler ve verilen bilgilerle direniş provoke edilmeye çalışılıyor. Direnişle ilgili hedef gösterici bir etkinlik de Twitter’dan başlatıldı. Twitter’da ‘Big Eyes Big Lies’ kullanıcı adıyla yapılan paylaşımlarda direnişe ülke dışından dayanışma gösterilen isimler hedef gösterildi. Hollanda’da başlatılan forumları ve dayanışma faaliyetlerini ‘provoke’ etmek için etkinliklere katılan isimlerin özel yazışmaları deşifre edildi.

hollanda-dayanisma

SADECE PROVOKASYON VAR!

Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımlarda Hollanda’da Gezi Parkı’yla ilgili yapılan dayanışma etkinlikleri suçmuş gibi gösterildi. Etkinlerde polis saldırılarına uğrayan kesimlerle ilgili gerçekleştirilen faaliyetler de dış mihrak söylemine ‘kanıt’ olarak sunuldu. Hollanda’nın Rotterdam kentinde yapılan forumlardaki ‘baskıcı politikalara karşı birlikte hareket edelim’ mesajlarını ‘gizli gerçek’ler olarak sunulurken polis saldırılarına uğrayanlara gaz maskesi gönderilmesi de ‘lobi’ faaliyeti olarak gösterildi. Hükümetin direnişin başından beri dilinden düşürmediği söylemlerin aynı hesaptan yapılan paylaşımlarda da sıkça kullanılması ise dikkatlerden kaçmadı.

AYRIMCILIK SİZDEN SORULUR 

Gezi Parkı’yla ilgili gizli gerçeklerin deşifre edildiğinin öne sürüldüğü hesaptan gönderilen mesajlarda sadece  insanlar açık biçimde hedef gösterilmedi. Aynı hesap tarafından yapılan paylaşımlarda Yahudilere yönelik ayrımcı ifadeler de kullanıldı.  Paylaşımlardan bir tanesinde ‘Bizi tam anlamayan arkadaşlar varmış. Biz her taşın altında yahudi vardır demiyoruz, yahudi hiç bir taşın altını boş bırakmaz diyoruz’ ifadeleriyle Yahudi karşıtlığı  gözler önüne serildi. Gönderilen mesajlarda sadece Yahudi karşıtlığı da yapılmıyor. Mesajlardaki anti-komünist ifadeler de bunudaki ‘uzmanlığı’ gözler önüne seriyor: Komünizmden sonra Rusya’da yapılan camilerin 10 bini geçtiğini biliyor muydunuz?

***

‘Asıl utanılması gereken özel hayatı deşifre etmektir’ 

Hollanda’da gerçekleştirilen ve  yandaşlar tarafından ‘dış mihrak’ olarak tanımlanan dayanışma eylemlerine katılan isimlerden Burçin Tuncer BirGün’e konuştu. Tuncer değerlendirmesinde dayanışma faaliyetlerine devam edeceklerini ve meşru taleplerini dile getireceklerini ifade etti. Tuncer, meşru taleplerinin iktidara yakın isimler tarafından ‘dış mihrak’ olarak tanımlanmasına şaşırmadıklarını söylerken bunun utanılacak ya da saklanılacak bir tarafı olmadığının altını çizdi. 

DAYANIŞMA HER YERDE
31 Mayıs’tan itibaren Hollanda’nın birçok kentinde dayanışma eylemlerini gerçekleştirdiklerini belirten Tuncer, ‘Polis saldırılarına ve AKP’nin baskıcı politikalarına karşı durmak suç değildir. Asıl suç insanların özel hayatlarına dair bilgileri paylaşmak ve bunu da suçmuş gibi duyurmaktır’ diye konuştu. Burçin Tuncer konuşmasının sonunda ise ‘birileri illa  dış mihrak arıyorsa Avrupa’da Amerika’da besledikleri gerici yapılanmalara baksınlar’ dedi.

19 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net