Bianet: Dilan Dursun dosyasına gizlilik kararı

Dilan Dursun’un gaz fişeğiyle başından vurulmasına ilişkin dosyaya “avukatların soruşturma evrakını incelemesi veya örnek almasının soruşturmanın selametini tehlikeye düşürebileceği” gerekçesiyle gizlilik kararı konuldu.

490-254

Ankara’da polis tarafından öldürülen Ethem Sarısülük’ün cenazesinde Dilan Dursun’un başından gaz bombasıyla vurulmasıyla ilgili dosyada gizlilik kararı verildi.

Gizlilik kararının gerekçesi “müdafilerin soruşturma evrakını incelemesi veya örnek almasının soruşturmanın selametini tehlikeye düşürebileceği” olarak açıklandı.

Karara göre avukatlar soruşturma dosyası içeriğini inceleyemeyecek ve belgelerden örnek alamayacak.

Dursun’un avukatı Tonguç Cankurt dosyadaki gizlilik kararını bianet’e şu şekilde değerlendirdi:
“Bu kararla dosyayı inceleme ve dosyadan örnek almamız engellenmiştir. Öncelikle karar derhal itiraz edeceğiz.

“Kararın gerekçesi soruşturmanın selameti olarak belirtilmiştir ancak bizce soruşturmanın selametini tehlikeye düşürecek karar budur. Çünkü bu kararla birlikte soruşturmanın açık ve hızlı bir şekilde yürütülmesi tehlikeye girmiştir.

“Gezi olayları kapsamındaki soruşturmaların geneli ve Ethem Sarısülük davasında yargılamanın durdurulması kararı verilmesi dikkate alındığında soruşturmanın gidişatından kaygılıyız.”

Polislerin isimleri savcılıkta

Öte yandan Dursun’un vurulmasıyla ilgili savcının emniyetten istediği o gün görevli akrep araçlarındaki polislerin isimleri ve telsiz kayıtları da ulaştı.

Soruşturma kapsamında, olay yerinde görevli araç ve personel isim listesi, beş adet mobese kamera görüntüsü, bir adet TRT kamera görüntüsü, bir adet telsiz kayıtları ile akrep adlı araçlardaki görevlilerle ilgili bilgiler üzerinde inceleme sürüyor. (BK)

Beyza Kural
18 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org