Bianet: ‘Sokaklar Serbest Bırakılmalı’ Abdullah Gül

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’deki tartışmaların uygun platformlara taşınması ve sokakların serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

abdullah-gul

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi direnişini yakından takip ettiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler de “polisin sağduyusunu koruduğunu” iddia etmesinin ardından, düne kadar 915 kişinin hastanelik olduğunu, dördünün hayati tehlikesinin bulunduğunu, sekiz kişinin yoğun bakımda olduğunu açıkladı.

“Gaz konusunu tekrar konuşacağız”

Cumhurbaşkanı Gül, aşırı gaz kullanımıyla ilgili İçişleri Bakanı Güler ile görüştüğünü, konuyla ilgili soruşturma açıldığını hatırlatıp, Güler ile bu konuyu tekrar konuşacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Gül’ün, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ile dünkü görüşmesinde de bu konu konuşuldu.

Feyzioğlu, son olaylarda polisin aşırı gaz kullanımıyla ilgili tespit ve önerilerini de Cumhurbaşkanı Gül’e iletti.

Cumhurbaşkanı Gül de “Türkiye’de yaşanan son olayların Ortadoğu ülkelerindeki olaylara benzemediğinin altını çizdi ve olayların ABD, İngiltere ve İspanya’da rastlanacak tipte olduğunu ifade etti.

“Türkiye’de olaylar, olağanüstü haller kalksın, faili meçhuller kalksın diye çıkmıyor. Türkiye olarak geldiğimiz noktanın kıymetini bilelim.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’deki tartışmaların uygun platformlara taşınması ve sokakların serbest bırakılması gerektiğini anlatırken, bu konuda Türkiye Barolar Birliğinin telkinlerinin de etkin olacağını söyledi.

“Polis sağduyusunu korudu”

Bakan Güler de Gezi direnişiyle ilgili yaptığı açıklamada, 915 kişinin hastanelik olduğunu, sekiz kişinin yoğun bakımda bulunduğunu belirterek, polisin sağduyusunu koruduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, dün itibariyle 79 kişinin hastanelerde yattığını, dördünün hayati tehlikesi olduğunu açıkladı.

Güler, bu süreçte 516 güvenlik görevlisinin de yaralandığını söyledi.

“Şu ana kadar yaptığımız tespitlerde maalesef 280 işyeri, 103 polis otosu, 259 özel araç, bir konut, bir polis merkezi, beş kamu binası, birisi Cumhuriyet Halk Partisi, 11′i de Adalet ve Kalkınma Partisi teşkilatlarına ait 12 binada hasar meydana geldiğini, reklam panolarında, trafik levhalarında, otobüs duraklarında, kaldırımlarda, MOBESE          kameralarında, sinyalizasyon sistemlerinde, park ve peyzaj düzenlemelerinde, aydınlatma direklerinde, çöp ve konteynırlarda ve polis noktalarında da önemli zararların da meydana geldiğini tespit ettik. Şu anda ki tespitler, bu zararların 70 milyonu aştığı noktasındadır.”

Güler, polisin orantısız güç kullanımına ilişkin kendilerine ulaşan bütün görüntülerle, iddia ve tespitlerin müfettişlerce ayrıntılı bir şekilde incelendiğini belirterek, “Kameralara yansımayan yüzlerce olayda da polisimizin sağduyusunu koruduğunu ve provokatörlerin tuzağına düşmeyerek, görevini fedakarca ve hakkıyla yerine getirdiğini de burada ifade etmek isterim” dedi. (AS)

* Fotoğraf: Okan Özer / AA

7 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org