Milliyet: ‘Gezi’de ilk iddianame

Lise öğrencisi M.Y. (16) her akşam yaptığı gibi babaannesinin evinde yemek yedikten sonra evine gitmek için yola çıktı.

Beşiktaş’taki Başbakanlık Ofisi önünde Gezi olayları nedeniyle gözaltına alınan M.Y hakkında 11 günlük jet bir soruşturma sonunda 7 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. Yasa gereği yaşı 18’den küçük olması nedeniyle “Suça sürüklenen çocuk” tanımına giren M.Y hakkında 13 Haziran 2013’te İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede davacı K.H (kamu hukuku) olarak belirtildi. İddianamede M.Y hakkında şu ifadelere yer verildi: “Grubun içinde polis memurlarına fiilen saldırdığı ve kaçmaya çalıştığı görülen M.Y zor kullanılarak polis memurlarınca muhafaza altına alındığı, böylelikle S.S.Ç’nin üzerine atılı suçları işlediği tüm soruşturma evrakı kapsamında anlaşılmaktadır.”

Para cezası da var

M.Y hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerince 7 yıla kadar hapis ve 10 bin ile 50 bin TL arasında para cezasına çarptırılması talep edildi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı iddianamesini 11 günde tamamlandı ve iddianamenin son satırında tüm delillerin toplandığı belirtildi.

‘Çocuk çok korkuyor’

M.Y’nin avukatı Tuğçe Avşar, “16 yaşında bir çocuk gözaltına alınıyor. Polis aracında da dövülüyor. Hakkında iddianamede atılı suç nevinden delil de yok. Adalet duygusu zedelendi, çok korkuyor. Polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Esra Alus
18 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; gundem.milliyet.com.tr