Bianet: Ethem Sarısülük Davası durduruldu

Ankara’daki direnişçi Ethem Sarısülük’ü vuran polis Ahmet Şahbaz’ın yargılanması için izin alınmadığı gerekçesiyle yargılama durduruldu. Avukat Bayraktar: “Polis mahkeme eliyle de korunuyor, yargılanması önleniyor.”

ethem sarısülük

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Ethem Sarısülük’ü öldürmekle suçlanan polis Ahmet Şahbaz’la ilgili yargılanmayı durdurdu.

Mahkeme, davanın “yargılama izni alınmadan açıldığı” gerekçesiyle “yargılamanın durmasına” ve “gereğinin yerine getirilmesi için dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine” karar verdi.

Ancak Avukat Kazım Bayraktar, bunun tamamen polis Şahbaz’ın yargılanmasını engellemeye yönelik bir karar olduğunu, hukuki olmadığını ifade etti:

“İzin, ancak görevle ilgili suçlar için geçerlidir. Ancak savcı Veli Dalgalı da zaten iddianamenin tamamına bakıldığında, mealen Şahbaz’ın göreviyle ilgili bir suç işlemediğini ifade ediyor.”

“Siyaset-polis-yargı işbirliği”

Avukat Bayraktar, “Önümüze yeni bir sorun çıkardılar” dedi:

“Mahkemeyi hukuka aykırı şekilde uzatmaya çalışıyorlar. Savcı Dalgalı bu tür suçlara bakan bir savcı, bu suçun görevle ilgili olmadığını bildiği için de izin talebine başvurmaksızın iddianameyi hazırladı. Zaten iddianame polisi kurtarmak amacıyla hazırlanmıştı. Ancak mahkeme polisin bu iddianameyle bile yargılanmasını önlemeye, polisi sanık sandalyesine oturtturmamaya çalışıyor.”

“Soruşturmanın başladığı andan itibaren, siyaset-polis-yargı işbirliğinin yeni bir engeli bu karar.”

Ankara Valiliği’nin soruşturma izni vermemesi halinde ise idari mahkemeye başvurmaları gerekeceğini söyleyen Bayraktar, “Bu da yıllara yayılan bir süreçtir. Polis açıkça korunuyor” diye konuştu.

Ayça Söylemez
17 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;bianet.org