Radikal: Sivil giyim, elde sopa

Gösterici döven ‘eli sopalı’ların sayısı artarken İzmir’den sonra Antalya’dakiler de sivil polis çıktı. Emniyet: Standartlarımızda sopa yok…

elisopalilar

İstanbul, İzmir ve Eskişehir’den sonra Adana ve Antalya’da da ‘eli sopalı’lar ortaya çıktı. Antalya’da Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin AKP İl Binası’nı taşlayan göstericilere müdahalesinde elinde sopalar görüntülenen sivil polislerle ilgili inceleme başlatıldı.

Taksim Gezi Parkı’na destek protestosunda eylemcileri sopalarla kovalayan İzmir’deki sivil polislerin benzer görüntüleri Antalya’da da ortaya çıktı. 3 Haziran gecesi Ak Parti İl Binası’nın bulunduğu Çevreyolu üzerinde 200 kişilik gruba Çevik Kuvvet ekipleri tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale etti. Eylemciler dağılırken elinde sopa, demir çubuk ve coplar olan sivil polisler göstericilerin üzerlerine yürüdü. Eylemciler dağılırken eli sopalı sivil giyimliler, yakılan çöp konteynirlerini ve devrilen orta refüj demirlerini kaldırdı. Eli sopalıların çoğunda ‘sivil polis’ olduklarını belirten şapka ve yelek olduğu görülürken Güvenlik Şube’ye bağlı polislerin ise şapka ve yeleksiz olduğu gözlendi.

Eli sopalı kişileri Çevik Kuvvet polisleriyle birlikte hareket ederken gösteren görüntüler üzerine Antalya Emniyet Müdürlüğü inceleme yaptı. Emniyet Foto Film Şube Müdürlüğü görevlileri ile medyaya yansıyan görüntü ve fotoğrafları inceleyen emniyet yetkilileri, görüntülenen kişilerin emniyet mensubu olduğunu tespit etti.

‘Müdahale araçları belli’ 

Antalya Emniyet Müdürlüğü, eli sopalı kişilerle ilgili Ankara ’dan iki müfettiş istedi. Yetkililer, toplumsal olaylara müdahalenin standart ekipmanlarla yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Müdahalede kullanılan gaz bombası, TOMA, polisin belindeki tahta ve plastik cop, sis bombası gibi ekipmanlar standart müdahale ekipmanlarıdır. Bunun dışında demir çubuk, sopa gibi ekipmanların kullanımı tespit edilirse gereği yapılır” dedi.

Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı da sivil polislerin sopa taşımasını “Polisin yaptığı asla kabul edilebilir bir şey değil. Polis bunu taşımakla veya kullanmakla suç işlemiştir. Eli sopalı polis görüntüsüyle ilgili olarak da hem idari hem hukuki müracaatta bulunacağız” diye eleştirdi.

Adana’da da çıktı 

Adana’da da göstericilerin eli sopalı sivil giyimli kişilerce dağıtıldığını yansıtan görüntüler ortaya çıktı. 4 Haziran gecesi eylemciler, AK Parti İl Başkanlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Polisin uyarısına rağmen yürümeyi sürdüren grup, Çevik Kuvvet müdahalesiyle ara sokaklara dağıldı. Eylemcilerden bir grup da Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Gülbahçe Sitesi’ne girdi. Grup site içerisinde koşarken, eli sopalı bir grup da onları sopalarla kovaladı. Eylemcilerle, onları sopalarla kovalayanlar ise bir işyerinin kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi. Yetkililer görüntülerin incelendiğini bildirdi.

İstanbul, İzmir, Eskişehir 

İlk eli sopalılar, Gezi Parkı’nın yıkım girişimiyle başlayan Taksim’deki olaylarda ortaya çıkmıştı. Ardından İzmir’de ellerinde sopa olan çok sayıda sivil giyimli kişi güvenlik kameralarına yansımıştı. İzmir Emniyet Müdürlüğü bu kişilerin ‘sivil polis’ olduğunu açıklarken, ‘aslında kendilerine yelek dağıtıldığı ancak giymedikleri’ yolunda bir izahatta bulunmuştu. İzmir Valiliği ise bu tepki çeken ‘eli sopalı’ olayının aydınlatılması için İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istediklerini açıklamıştı. Eskişehir’deki olaylarda da dövülerek beyin kanaması geçiren Ali İsmail Korkmaz adlı üniversiteli, eli sopalı sivil bir grubun saldırısına maruz kaldığını söylemişti.

Müfettişler hâlâ inceliyor
İçişleri Bakanlığı yetkilileri, başta İzmir olmak üzere çeşitli illerde sivil polis olduğu öne sürülen, sivil kıyafetli ve eli sopalı grupların inceleme kapsamında olduğunu belirttiler. İzmir Valiliği’nin iddialarla ilgili müfettiş istediğine dikkat çeken bakanlık yetkilileri bu konudaki sorulara “Tüm ülkedeki eylemlerle ilgili polisin orantısız güç kullandığına ilişkin iddialar zaten müfettişler tarafından inceleniyor. Eli sopalı kişilerle ilgili iddialar da bu kapsamda incelenecektir” diye yanıt verdi.

Yetkililer incelemenin devam etmesi nedeniyle müfettiş raporlarının henüz tamamlanmadığına da dikkat çekti.

7 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr