Etha: BDP’den Gezi baskınlarına tepki

BDP Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Gezi direnişi dolayısıyla süren gözaltı ve tutuklamalara tepki gösterdi. “Çözüm gözaltı ve tutuklamaları yaygınlaştırmak değil, öldüren ve yaralayanlardan hesap sorulmasıdır” diyen Beştaş, direnişçilerin serbest bırakılmasını istedi.

meral-danis-bestas

BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Gezi direnişi dolayısıyla süren gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi.

Beştaş, İzmir’de 11 direnişçinin tutuklandığını, bugün de İstanbul’da çok sayıda kişinin gözaltına alındığını hatırlattı. Operasyonları “cadı avı” olarak tanımlayan Beştaş, “Daha dün üniversitelere polis yerleştirmekten bahseden başbakanın polisi elini çabuk tutmuş, bu sabah öğrencilerin evlerine ve yurtlarına baskınlar düzenlemiştir. Gözaltına alınanlara isnat edilen suç gösteri hakkını kullanmaktır. Kameralar önünde insanlara palalarla, sopalarla, meşe odunuyla saldıranlar ellerini kollarını sallayarak dolaşırken öğrencilerin evlerine sabah baskınları açıklanamaz bir tutumdur” dedi.

‘ÖLDÜREN VE YARALAYANLARDAN HESAP SORULSUN’

Kolluğun ve yargının Gezi direnişçilerini öldüren katilleri ciddiyetle aramak ve yargılamak yerine, demokratik hakkını kullanan kesimlere yöneldiğini belirten Beştaş, şöyle devam etti: “Hükümetin bu yaklaşımı insanların adalet duygusunu derinden sarsmaktadır. Bu sert tutum, ortamı terörize etmekten başka sonuç veremez. Yaşananları önlemenin yolu gözaltı ve tutuklamaları arttırmaktan değil, halkın taleplerine kulak vermekten geçer. Çözüm gözaltı ve tutuklamaları yaygınlaştırmak değil, öldüren ve yaralayanlardan hesap sorulmasıdır.”

Hükümeti, Gezi Parkı ekseninde gelişen toplumsal muhalefete saygı duymaya, gözaltı ve tutuklama furyasına son vermeye çağıran Beştaş, gözaltına alınan ve tutuklanan direnişçilerin bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Beştaş, halka şiddet uygulayan, tacizde bulunan polislerin de cezalandırılmasını talep etti.

Beştaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin yakın tarihi, gözaltı ve tutuklamalarla toplumsal muhalefetin engellenemediğinin tarihidir. Bunun en canlı örneği olarak geleneğimiz ve partimiz ortadadır. Hükümetin Gezi direnişçilerine yönelik bu amansız ve sistematik yönelimi kabul edilemez. Bir kere daha tekrarlıyoruz: Gezi gözaltıları derhal serbest bırakılsın.”

16 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr