Evrensel: Sarıgazi’de gözaltı protestosu

Gezi Parkı direnişine katıldıkları gerekçesiyle sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 50′yi aşkın yurttaşın gözaltına alınması Sarıgazi’de yürüyüşle protesto edildi.

Gezi Parkı direnişine katıldıkları gerekçesiyle sabah saatlerinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında 50′yi aşkın yurttaşın gözaltına alınması Sarıgazi’de protesto edildi. Demokrasi Caddesi Vatan İlköğretim Okulu önünde biraraya gelen yüzlerce kişi, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla Demokrasi Caddesi boyunca yürüdü. Daha sonra kitle dün düzenlenen semt forumunun saldırıya uğradığı Yenidoğan Mahallesi’ne yürüdü. Yürüyüşte, “Diren Yenidoğan Sarıgazi seninle” sloganlarıyla mahalle halkına destek mesajı verildi. Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada, “Devlet, milyonların haklı ve meşru mücadelesini bastırmak amacıyla birçok ilde polis şiddetini, gözaltıları ve tutuklamaları arttırdı.

Sarıgazi’de dün gece gözaltına alınanların, demokratik hak taleplerini meşru eylemliliklerle ifade eden vatandaşlardır. Devlet bu gözaltılarla haklı direnişi bastıracağını hesap ediyor” dedi. Tüm baskı ve şiddete rağmen Sarıgazi halkı olarak direnişe devam edileceği mesajı verildi.

Açıklamada, gözaltındaki yurttaşların derhal serbest bırakılması istendi. (DİHA)

16 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;evrensel.net