Radikal:Hatay’ı ‘kanaat önderleri’ sakinleştirdi

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın Gezi protestoları sırasında öldürülmesini protesto eden eylemciler bir süredir polisle karşı karşıya geliyordu. Kentteki kanaat önderleri dün gece tansiyonu düşürmeyi başardı.

fft64_mf1548676

Hatay’da üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünü protesto ederken polisle karşı karşıya gelen eylemcileri, bu kez kanaat önderleri sakinleştirdi. Eylemlerde yaşanan şiddetin önüne geçmek isteyen kanaat önderleri, dün akşam yapılan gösterilerde vatandaşların en önünde yürüdü.

Eskişehir’de ‘ Gezi Parkı ‘ protestoları sırasında dövülen ve kaldırıldığı hastanede 38 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın cenazesinin 11 Temmuz’da toprağa verildiği Hatay’ın Armutlu Mahallesi’nde, o günden bu yana her gece yapılan gösterilerde olaylar çıktı.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’in, ailelere ‘çocuklarınıza sahip çıkın’ çağrısının ardından dün Armutlu Mahallesi’nin ileri gelenleri de, gençlerle konuşarak, eylemlerin demokratik çerçevede yapılması ve olay çıkmaması yönünde uyarıda bulundu. Mahallede yaşanan olaylardan esnafın ve mahalle sakinlerinin olumsuz etkilendiğini belirten aralarında CHP İl Başkanı Servet Mullaoğlu, Armutlu Yardımlaşma Derneği Başkanı Selahattin Nurlu’nun da bulunduğu kanat önderleri, dün akşam saatlerinde 5 bin kişinin katılımıyla yapılan eylemin ön sıralarına geçerek, gerginlik yaşanmasını engelledi.

OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

Armutlu Mahallesi’nden sloganlar eşliğinde yürüyerek, Uğur Mumcu Alanı’nda toplanan eylemciler, yere serdikleri ‘Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert ölümsüzdür’ pankartı önünde yaklaşık 3 saat oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminin sona ermesinin ardından grup dağıldı.

CÖMERT İÇİN YAPILAN GÖSTERİLERİ DE SONA ERDİRMİŞLERDİ

Kanaat önderleri, 2 Haziran’da Taksim Gezi Parkı eylemlerinde çıkan olaylar sırasında, başından yaralanan ve götürüldüğü hastanede yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in ölümünün ardından da eylemcileri sükunete davet etmiş; gerginliğin sona ermesi için olayların olduğu meydana çıkan Gündüz Caddesi’ni itfaiye aracıyla kapattırmış, kalabalığın meydana ulaşmasını önlemişti. (DHA)

16 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;radikal.com.tr