habersoL: Strazburg’da ‘Gezi’ tartışması ‘AKP destekçisi Şaban Kiper’e tepki’

Strasbourg’da Sosyalist Parti’den (PS) Belediye Meclisi üyesi Şaban Kiper, Gezi direnişine destek veren bir başka Belediye Meclisi üyesi Mine Günbay’a karşı imza toplayınca tepki gördü. AKP destekçisi kimliğiyle tanınan Kiper’in disipline sevkedilmesi gündemde.

frans-mans1

Strazburg’da Sosyalist Parti’den (PS) Belediye Meclisi üyesi olan ve AKP destekçisi kimliğiyle tanınan Şaban Kiper, aynı partinin diğer bir Belediye Meclis üyesi olan Mine Gürbay’ı, “Gezi direnişine destek verdiği” gerekçesiyle hedef aldı. Direnişe destek için Strazburg’ta yapılan gösteriye katılmasından dolayı Gürbay’ın özür dilemesi için 12 imza toplayarak Belediye Başkanı’na şikayet eden Kiper, partisinden ve Belediye’den tepki gördü. Şikayet üzerine büyüyen olay, Strazburg basınına da yansıdı ve Sosyalist Parti içerisinde önemli tartışmalar başladı.

Şaban Kiper, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan ile ilişkileri olan ve Milli Görüş uzantısı COJEP adlı İslamcı dernek çevresinin de Eşbaşkanlığını yürütüyor. Bu derneğin son yıllarda Strazburg’ta artan etkinlikleri, bu bölgedeki Türk toplumu içerisindeki sol, seküler eğilimleri geriletmeyi ve muhafazakar ideolojiyi geniş kesimlere yaymayı hedefliyor. Hükümet’in bu faaliyetlere destek vermesiyle bunu son yıllarda kısmen başardığı söylenebilir. Bu destek Strazburg’ta özel bir İslam din adamları yetiştirme enstitüsü açılmasına kadar uzanıyor.

Son olaylardan sonra giderek daha açık bir kimlikle siyaset yapan Şaban Kiper’in Sosyalist Parti tarafından da disipline sevkediliği söyleniyor. Bazı parti üyeleri, Kiper’in parti üyeliğini “utanç verici” olarak değerlendiriyor. Son olarak Ekolojist Parti’den Meclis üyesi Derya Topal’un, Meclis’te Strazburg’un Türkiye’de yaşanan antidemokratik uygulamalar karşısında mücadele veren bu direnişi tanıması için sunduğu teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

15 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;haber.sol.org.tr