Bianet: TESKOMB’un açıklamasına tepki “Sabrımız taşıyor ne demek?”

TESKOMB, “sabrımız taşıyor” açıklaması yaptı. BEYDER Başkanı Kanar ve mekan sahibi Tunalı, TESKOMB’un iki yıldır nerede olduğunu sordu.

490-254 (1)

Gezi Parkı Direnişi nedeniyle Beyoğlu esnafının ekonomik kayba uğradığı uzun süredir gündemde; son günlerde esnaftan bazı kişilerin eylemcilere saldırması da gerilimi arttırdı.

TESKOMB, esnafın sabrının taştığını belirten bir açıklama yaptı. Mekan sahibi Göksel Tunalı, saldırıların esnafın geneline yüklenemeyeceğini, BEYDER Başkanı Tarkan Konar, esnafın bu kadar derdi varken TESKOMB’un iki yıldır nerede olduğunu sordu.

“Sabrımız taşıyor”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Başkanı Kadir Akgül, Galatasaray Meydanı’nda yaptığı açıklamada büyük ekonomik kayba uğradıklarını belirtti.

“Eylemler sırasında uğradığımız bütün haksızlıklara, fiziki saldırılara, kapı ve pencerelerimizin kırılmasına rağmen sükunetimizi koruduk. Gösteriler nedeniyle en ağır kayıpları esnaf ve sanatkarlar veriyor. Yerli ve yabancı turistler semtimize uğramaz oldu. Ürünlerimiz tezgahta çürüyor, mallarımız stoklarda bekliyor. Müşterilerimiz kaçıyor.

“Her gün bambaşka bir gerekçeyle düzenlenen, artık amacını ve hedefini anlamadığımız işyerlerimizin bahçesinde, hatta içinde yapılan gösteriler, taşkınlıklar sabrımızı tüketmektedir. Caddelerimiz eski huzuruna kavuşsun, esnafın yüzü gülsün, esenliğimiz yerine gelsin.”

“Esnafın bıçakla işi olmaz”

Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Başkanı Tarkan Konar da, TESKOMB’un Beyoğlu esnafının bunca sıkıntısına ses çıkarmayıp şimdi ortaya çıkmasının “ayıp” olduğunu söyledi.

“TESKOMB kimmiş tanımıyoruz. Tabii sükunet ve huzur çağrısı kimden gelirse gelsin önemlidir. Değerlidir. Ama sabrımız taşıyor ne demek? Esnafın sokakta bıçakla, palayla, tabancayla işi olmaz.

“AVM’ler esnafı öldürürken, artan ÖTV’lerde, artan eğlence vergilerinde, sigara yasağı düzenlenirken, son alkol yasasında, sponsorluk yasaklarında, meydan inşaatı nedeniyle Taksim’e gelinemezken ve esnafın sokakta masa sandalyesi toplanırken nerdeymiş? Beyoğlu esnafı iki yıldır türlü problemlerle uğraşıp masaları için bir düzenleme bekliyor. Bugün esnaf adına ortaya çıkmak ayıptır.”

“Polis müdahale etmezse sorun yok”

Beyoğlu’nda mekan sahibi Göksel Tunalı, polis müdahale etmezse esnafın işini yaptığını söyledi.

“Esnaf iki buçuk yıldır zaten çok zor durumda. Biz bununla ilgili bir sürü eylem yaptık, belediyeye dilekçe verdik ancak ne TESKOMB ne de esnaf odası bir açıklama yaptı. Dolayısıyla şimdi böyle bir açıklama yapmaları tamamen siyasi bir iş, başka yerlere çekmek istiyorlar.

“Esnafın işlerinin düştüğü doğru. Ama ortada bir hukuk mücadelesi var. ‘Yeter artık” noktasına gelen esnaf var ama eylemcilere saldırmak ya da onları sorumlu göstermek gibi bir eğilim yok. Saldırıları tüm esnafa yükleyemeyiz.

“Sonuçta biz polisin boş sokaklara gaz attığını da, Nevizade’nin içine akreple girdiklerini de. Polis müdahale etmediğinde esnaf işini yapıyor zaten.

“Esnaflar kendi aramızda toplantı yaptık. ‘Eylemciden ya da polisten yana tavır alacaksın’ dayatmasına karşıyız. İnsanlar bir mağduriyet yaşıyorsa, tıpkı diğer müşteriler gibi içeri girip ihtiyaçlarını giderebilir. Bu lojistik sağlamak değil.”

Nilay Vardar
15 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;bianet.org