Radikal: Ultraslan Gezi’ye seyirci

Gezi Parkı protestolarına bütün takım taraftarları kitlesel olarak destek verirken camialar ve yan kuruluşları buna soğuk bakıyorlar. Galatasaray taraftarının meydanları doldurmasına rağmen Sarı-Kırmızılı taraftar grubu Ultraslan karşı açıklama yayımladı: Onlar da Trabzonspor yönetimi gibi taraftarın protestolara desteğinden rahatsız.

GEZI PARKI EYLEMI

Taksim’deki Gezi Parkı’ndan başlayıp bütün ülkeyi saran protesto dalgasının en önemli unsurlarından birisinin futbol taraftarları olduğu su götürmez bir gerçek. Yerelde ve beynelmilel alanda yayımlanan analizlerde de bu konu en çok bahsedilenlerden. Beşiktaş taraftar grubu Çarşı’nın başı çektiği futbol taraftarları polise karşı gösterdikleri direnç ile halkın büyük takdir ve sevgisini kazandılar.

Ancak protestoların hâlâ devam ediyor oluşu nedeniyle camialar ve kimi taraftar grupları ‘taraftarları’nın bu hareketini ‘münferit’ addediyor… Galatasaray ’ın en önemli taraftar grubu Ultraslan ile birlikte Trabzonspor kulübü de taraftarlarının eylemlerini desteklemediklerini açıkladılar.

Dün ilk açıklama Sarı-Kırmızılı taraftarların on binler olarak Taksim meydanına geldiği sıralarda yapıldı. Ultraslan’ın açıklamasında direnişin ilk günleri şartsız destek verildiği belirtilirken, sonrası için olayların amacından saptığı ifade edildi.

Siyasi noktaya saptı

Ultraslan’ın açıklaması özetle şöyle: “Gezi Parkı’nda doğa adına eylemini sürdürenlerin yanı sıra maalesef ‘parkın sınırları dışına çıktığınızda’ siyasi eylemlerin de oluşturulmaya başlandığını herkes gibi bizler de üzüntüyle izledik. Olayların siyasi bir noktaya taşınmak istenmesini ve bazı kesimlerin sahiplenmeye çalışmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Günlerce hiçbir koşul gözetmeksizin Taksim Gezi Parkı adına hassasiyetlerini gösterenlere saygımız sonsuzdur. Herkesin siyasî düşünce ve görüşüne saygı duymakla beraber, ultrAslan olarak hiçbir siyasî görüşle ilgili bir duruş sergilemediğimiz gibi hiçbir siyasî hareketle bir bağlantımız, bir yakınlığımız olmamıştır ve hiçbir zaman da olmayacaktır, unutulmasın ki anlayışla karşılanması gereken çok önemli bir husus daha var o da, Galatasaray ve ultrAslan şemsiyesi altında farklı düşünce ve ideolojide arkadaşlarımızın mevcut olduğudur ve bizim hiç kimsenin düşüncesine de saygısızlık edemeyeceğimiz gibi herkesin düşüncesine de saygılı davranılması gerektiğinin ön şart olarak bilinmesini isteriz.

Son olarak hiç kimsenin UltrAslan’ı siyasi bir taraf olarak görüp sınamaya ve kullanmaya kalkmaması gerektiğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Gezi Parkı eylemlerine pek çok taraftarı ve yaratıcı pankartıyla katılan Trabzonspor taraftarı için de Bordo-Mavili yönetimden deyim yerindeyse ‘tekzip’ geldi. Trabzonspor resmi internetsitesi vasıtasıyla yaptığı açıklamada, tertemiz formalarının, sportmenlik dışı, provokatör ve şiddet üreten grupların organizasyonlarının içinde gösterilmesinden rahatsızlık duyduğunu bildirdi.

Trabzonspor: Rahatsızız 

Açıklamada şöyle denildi: “Trabzonspor Yönetim Kurulu olarak demokratik hukuk kuralları içinde, şiddet içermeyen hak arama mücadelelerine saygı duymaktayız. Bunun en güzel örneği kulübümüzün vermiş olduğu ve halen devam eden spor ahlâkıyla ilkelerine uygun hak arama mücadelesidir. Bunun yanında ülkemizin istikrar ve itibarını, birlik ve beraberliğini, barış ve kardeşliğini olumsuz etkileyecek her türlü tepkilere karşı irade ortaya koymak, futbolun ve sporun bu tarz olaylardan uzak tutulmasını sağlamak ortak sorumluluğumuzdur. Trabzonspor Kulübü olarak tertemiz formamızın, sportmenlik dışı, provokatör ve şiddet üreten grupların organizasyonlarının içinde gösterilmesinden rahatsızlık duymaktayız. Camiamızın tüm bireylerinin bu hassasiyet ve sağduyu içinde hareket edeceklerine olan inancımız tamdır.”

G. Saray yine de yürüyor 

Bu açıklamalara sosyal medya aracılığıyla oldukça fazla tepki gelirken, özellikte Galatasaray taraftarları Ultraslan’ın bu ifadelerini kabul etmediklerini belirttiler. Meydanlarda halihazırda bulunduklarını belirten Sarı-Kırmızılılar açıklamadan bağımsız hareket etmiş oldular.

10 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr