Radikal: Gezi Talepleri çıkartma olarak her yere yapıştırılıyor

Gezi Parkı gönüllüleri Taksim Dayanışması’nın taleplerini kamuoyuna daha iyi duyurabilmek amacıyla afiş, kokart ve sticker’lar hazırladı.

gezi-talepleri

Gezi Parkı’nda direniş ikinci haftasına girerken yurttaşlar parktan çıkan taleplerin dört bir yana dağılması için bir yol düşündü: Ozalitçiler!

Önce Taksim Dayanışması’nın beş temel talebi, ilan ve çıkartma olarak tasarlandı, PDF dosyası haline getirildi. Şimdi herkes bunları ozalitçilerde bastırarak ceketine, arabasına, panolara, sokaklara yapıştırdıktan sonra fotoğraflarını çekiyor, #direngeziparkı ve #taleplerimiz etiketi ile twitter ve diğer sosyal medya mecralarında paylaşıyor. Kısacası, “Bas-yapıştır, çek-paylaş!”
Kampanya gönüllülerinden ‘Mutlukent’ şehir blog ’unun yazarı ve Stuttgart Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yaşar Adanalı, 15-20 kişiyle başlayan organizasyonun daha sonra Taksim Dayanışması’yla irtibata geçtiğini anlattı: “Organizasyonsuz bir yurttaş girişimi oldu tam. Şimdiye dek duyduğumuz kadarıyla Antalya’dan İzmir ’e, ayrıca İngiltere , Hollanda ve Fransagibi birçok ülkeye kadar insanlar talepleri kendileri çoğaltmaya başlamışlar” dedi.

Adanalı, ‘’Bunca talep çokluğu ve söylem zenginliği içinde mücadelenin ‘somut kazanımları’ olmalı, Taksim Dayanışması’nı bu açıdan desteklemek gerekir diye yola çıktık. Taleplerin toplumsallaşması gerektiğini düşündük’’ diye konuştu.

Adanalı, görsellerin herhangi bir ozalitçiden gayet ucuza el ilanı ve sticker olarak bastırılabileceğini, ev ve arabalara yapıştırılıp, mahallede, okulda veya işyerlerinde dağıtılabileceğini söyleyerek ekledi: “Sticker ve el ilanını bastırmak için alttaki vektörel pdf dosyalarını bilgisayarınıza indirin ve ozalitçiye verin. Bu dosyaları kullanarak sticker’larınızı ister 10 cm x 10 cm, ister 20 cm x 20 cm ebatlarında, el ilanlarınızı ise ister A4, ister A5 ebatlarında bastırabilirsiniz.”

Parkın 5 isteği

1) Gezi Parkı, park olarak kalmalıdır.
2) Emniyet müdürü, vali ve yaşanan şiddetten sorumlu görevliler istifa etmelidir.
3) Gaz bombası kullanımı yasaklanmalıdır.
4) Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır.
5) Müşterek alanlardaki toplantı ve eylem yasaklarına son verilmelidir.

Elif İnce
9 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr