Etha: “Ben o çapulculara kurban olayım”

İmran Aydın, Sinema bölümünde okuyan bir üniversite öğrencisi. Aydın, Taksim direnişine katıldıkları gerekçe gösterilerek tutuklanan onlarca kişiden biri. Direnişin belgeselini çekerken tutuklanan Aydın’ın ailesi ETHA’ya konuştu: “Yapılanlar darbeleri aratmıyor. Çocuğumuzla gurur duyuyoruz. Biz de eylemlere katıldık, bizi de alsınlar.”

Evrim Aydın Çınar

Plato Meslek Yüksekokulu Sinema Bölümü öğrencisi İmran Aydın, Taksim direnişine katıldığı gerekçesiyle tutuklandı.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan Aydın’ın babası Hayri Aydın ve ablası Evrim Aydın Çınar evlerine yapılan baskın, gözaltı ve tutuklama süreci ile tutuklu yakınları olarak başlattıkları mücadeleyi ETHA’ya anlattı.

‘AYAKKABILARIYLA EVE GİRDİLER’
İmran Aydın, 18 Haziran günü sabaha karşı saat 04.00′da yapılan ev baskınıyla gözaltına alındı. Baba Aydın evlerine yapılan baskına ilişkin, “Silahlı 5-6 kişi biz polisiz deyip ayakkabılarını dahi çıkarmadan eve girdi. Evi didik didik aradılar” ifadelerini kullandı. Evdeki aramada bir gaz maskesi dışında herhangi bir şey bulamadıklarını kaydeden Aydın, “Gaz maskesini suç aleti olarak gördüler” dedi.

‘YAPILANLAR DARBEYİ ARATMIYOR’
İmran Aydın Gezi Parkı direnişinin belgeselini yapmak ve yaşananları kaydetmek için gece gündüz demeden parkta çalışıyordu. Sinema bölümü öğrencisi olan Aydın’ın direnişe ilişkin ödev yaptığı için tutuklandığını kaydeden Hayri Aydın, “Yağmurdan kaçarken doluya yakalanıyoruz. Darbelerden kaçıyorduk, Türkiye’de artık darbe yok diye seviniyorduk, ama şu anda yapılanlar darbeleri aratmıyor” diye konuştu.

Aydın, evlerinin basılması ve oğlunun gözaltında yaşadıklarını “darbe dönemlerini aratmayan zulümler” olarak tarif ederken, gözaltında zorla tükürük örneği alınmaya çalışıldığını hatırlattı. Hayri Aydın, “Gençleri bir odaya doldurmuşlar ve hepsine gaz vermişler bayıltana kadar. Bayıldıktan sonra bir su serpmişler. Çocuklar kendine gelince doktor ağzını zorla açarak tükürük örneği almışlar. Bu demokraside yapılacak iş mi yani” ifadelerini kullandı.

‘ESKİDEN BİR OĞLUM VARDI, ŞİMDİ YÜZ TANE’
Oğlunun arkasında durduğunu kaydeden Aydın, oğlu tutuklandıktan sonra arkadaşlarının kendilerini hiç yalnız bırakmadığını belirterek, “Eskiden bir oğlum vardı. Şimdi yüz tane oğlum oldu. Arkadaşları geliyorlar, bir ihtiyacım olup olmadığını soruyorlar” dedi. Güçlü bir dayanışma örüldüğünü kaydeden Aydın, “Demesinler ki bir kişiyi aldık içeriye bunların sonu geldi. Biz şimdiye kadar nasıl dayandıysak, bundan sonra da korkmayacağız” diye konuştu.

‘BİZİ DE ALSINLAR!’
Oğlunun bir suç işlemediğini, haksız yere tutuklandığını vurgulayan Aydın, şöyle devam etti: “Taksim eylemlerine ben de katıldım. Kendimizi ihbar da ettik. Bizi de alsınlar öyleyse.” Aydın, bu operasyonları ve tutuklamaları gençlere ve ‘çapulculara’ dönük bir gözdağı olarak değerlendirdi ve ekledi: “Ben o çapulculara kurban olayım ki onların sayesinde biz dimdik ayaktayız.”

Taksim direnişinden ötürü tutuklananların aileleri olarak bir araya geldiklerini ve dayanıştıklarını belirten Aydın, “Tutsakları görmek için birbirimize araç temin ediyoruz. Mesela ESP bir dayanışma konseri düzenledi. Çok güzel bir şey bu. Ben bu kadar dayanışma olacağını sanmıyordum” dedi.

‘TECAVÜZCÜLER SERBEST, KARDEŞİM TUTUKLU’
Kardeşi ve arkadaşlarının düşüncelerini savundukları için dört duvar arasında tutulduklarını belirten Evrim Aydın Çınar ise “Biz aileler olarak hepimiz 7′den 70′e Gezi Parkı’ndaydık. Bunu hak etmiyoruz” dedi.

Tecavüzcülerin, kameralar önünde insan öldürenlerin sokakta rahatça dolaştıklarını vurgulayan Çınar, ekledi: “Biz yılmadık. Sonuna kadar onların arkasındayız. Dimdik duruyoruz.”

AİLELER HER CUMARTESİ GALATASARAY’DA BULUŞUYOR
Gezi direnişi nedeniyle tutuklananların aileleri, “Gezi Direnişçilerinin Tutuklu Aileleri” adıyla bir araya gelerek mücadele başlattı. Dayanışma etkinlikleri başlayan aileler, direnişe ve direnişçilere sahip çıkmak için her cumartesi saat 17.00′da Galatasaray Lisesi önünde buluşarak, bir saatlik oturma eylemi gerçekleştiriyor.

Yıldız Tar
15 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr