Sendika.org: Türkiye Ali İsmail için direndi, Ankara ve Antakya’da polis geri çekildi

Yoğun bakımda olduğu Eskişehir’de 10 Temmuz günü hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ı anmak ve onu katledenlerden hesap sormak için tüm Türkiye’de yürüyüşler sürüyor. Antakya’da Abdullah Cömert ve Ali İsmail Korkmaz için halk direnirken, Eskişehir’de direnişin başladığı Eti Park, Ali İsmail Korkmaz Parkı olarak değiştirildi. Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz’ın saldırıya uğradığı yere “Katiller hesap verecek” çelengi bırakıldı. Antalya ve Antep’te anma etkinlikleri oldu. Ankara’da ve Antakya’da Ali İsmail için yürüyen Dikmenlilere polis saldırdı. Çatışmalar gece boyu sürdü. Polis, Dikmen’den de Armutlu’dan da geri çekildi.

direnis1

Ankara Dikmen’de bir barikat

03.13 Antakya Armutlu’da polis çekildi çatışmalar son buldu. Armutlulular Sevgi Direniş Parkı’na geldi ve gece nöbeti başladı.

02.38 Antakya Armutlu’da üç mahallede çatışmalar sürüyor.  

02.12 Ankara Dikmen’deki direniş sonrası TOMA’lar Polisevi’ne çekilmek zorunda kaldı. Halk, sloganlar atarak dağıldı. Halkın dağılmasından sonra akrepler ara sokaklara girerek devriye yapmaya başladı. Çatışma büyük oranda sona erdi.

02.00 Antakya Armutlu’ya polis giremiyor. TOMA’lar üzerine tutulan lazerlerden ve sokağa girdiği anda üzerine yağan eşyalar nedeniyle Armutlu sokaklarında hareket edemiyor. Polis sokaklara gaz bombası atıyor. Armutlulular geri adım atmıyor.

direnis2

01.38 Ankara’da Dikmen halkı tekrar caddeye çıktı, barikatlarını kurdu. Polise “Dikmen’e girmeye TOMA’nız yetmez” sloganlarıyla sesleniliyor.

01.25 Ankara Dikmen’de halk, saatlerce ara sokaklarda direndiği ve geçişine izin vermediği polisleri caddenin aşağısına kadar sürdü.

01.11 Antakya’da polisin saldırıları sonucunda 6 kişinin yaralandığı, kafasına gaz bombası isabet eden bir yaralının durumunun ciddi olduğu öğrenildi. 

01.06 Antakya Armutlu’da TOMA’lar, lazerler nedeniyle hareket edemiyor.

01.05 Eskişehir’deki eylem sona erdi.

01.03 Antakya Armutlu’da polisin gaz bombası ve ses bombası kullandığı saldırıları sürüyor, Armutlulular dağılmıyor, direniş sürüyor.

00.41 Ankara Kuğulupark’taki yaralıların 16′sının hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. 

00.38 Antakya Armutlu’daki Semt Pazarı ve Gazi Mahallesi’nde polis akreplerden hedef gözeterek gaz bombası atıyor. Üç kişinin polisin attığı gaz bombalarının vücutlarına isabet etmesi sonucu yaralandığı öğrenildi.

00.30 Ankara Dikmen’de akrebin içerisindeki polis doğrudan insanları hedef alarak atış yapmaya başladı. Yaralananlar var.

00.20 Ankara Dikmen’e iki yeni TOMA geldi, çatışmalar sürüyor.

direnis3

Antakya Armutlu’da halk barikatlara çamaşır makinesi taşıyor

00.14 Antakya Armutlu’da yaralılar artıyor, evlerin bir kısmı revir olarak kullanılıyor.

00.13 Ankara’da Dikmen halkı ara sokaklarda barikatlar kurmaya başladı.

00.08 Kennedy Caddesi’ndeki polis saldırısında yaralananlar Kuğulu Park’ta. Yaralıların vücutlarında, kırmızı renkli gazlı su nedeniyle yanıklar olduğu belirtiliyor.

00.06 Ankara Kennedy Caddesi’nin Bestekar ve Gülten sokakları girişlerinde onar kişilik çevik kuvvet polisleri konuşlandı. Tunalı Hilmi Caddesi’nde de polisler var.

23.56 Eskişehir’de Toma ışıklarını söndürdü ve aynı anda Ali İsmail Korkmaz Parkı’na geçileceği anons edildi. Ali İsmail Korkmaz Parkı’na doğru yürünüyor.

23.54 Kennedy Caddesi’ndeki kitle büyük oranda dağılmasına karşın TOMA’lar ara sokaklarda yer yer kırmızı renkte ve gazlı su sıkmaya devam ediyor.

23.50 Ankara Dikmen’de 2 TOMA Ziraat Kavşağı’nda beklerken, bir akrep cadde üzerinde ilerleyerek ara sokaklara gaz atıyor. Cadde üzerindeki sağlı sollu tüm ara sokaklarda yüzlerce kişi “Hepimiz Ali’yiz, öldürmekle bitmeyiz”, “Burası Dikmen, buradan çıkış yok” sloganları atıyor.

23.38 Eskişehir’de oturma eyleminde Ali İsmail için şarkılar ve türküler söyleniyor, şiirler okunuyor, sloganlar atılıyor.

23.37 Ankara Dikmen’de akrepler, kendisini korumak için trafiğe karışıyor.

23.36 Antakya Semt Pazarı’ndaki çatışmalarda kadınlar polis saldırısına karşı sapan kullanıyorlar.

23.33 Ankara Dikmen’de TOMA’lardan birinin suyu bitti.

23.31 Antakya Armutluda Gündüz Caddesi’nde kurulan barikata halk mobilyalarını taşıyor. Barikat giderek güçleniyor. Caddenin kenarında bulunana evlerden sokaklara, gaz bombalarını etkisiz hale getirmek amacıyla kovalar atılıyor.

23.22 Antakya’da Semt Pazarı’ndaki çatışmalarda kadınlar polisin attığı gaz fişeklerini geri gönderiyor.

23.18 Ankara Kennedy Caddesi’nde 1-2 saatten bu yana bir araya gelen gruba polis TOMA’larla saldırıya başladı.

direnis4

Ankara Kennedy Caddesi

23.14 Dikmen’de TOMA’lardan sıkılan köpüklü su solunumda darlığa ve öksürüğe neden oluyor.

direnis5

Ankara Dikmen’den bir görüntü

23.14 Eskişehir Yunusemre Caddesi’nde basın açıklaması yapılıyor.

23.12 Evrensel Muhabiri Kadir Baziki’nin bildirdiğine göre, Antakya Armutlu’da yoğun gazdan etkilenenler 10′u geçti, 2′si ambulansla hastaneye götürüldü.

23.09 Eskişehir’de Ali İsmail’in saldırıya uğradığı yere çelenk bırakıldı. Ali İsmail’e saldıranların çıktığı fırına “Ali İsmail’i kim öldürdü” stickerları yapıştırıldı. Oturma eylemi sürüyor.

direnis6

Ali İsmail’in saldırıya uğradığı yere çelenk bırakılırken

23.01 Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz’ın saldırıya uğradığı Yunusemre Caddesi’nde oturma eylemi yapılıyor.

23.00 Haziran direnişinde yaşamını yitirenler Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen bir etkinlikle anıldı. 2 bin kişinin katıldığı etkinlikte Haziran direnişinde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Can Cömert ve Lice’de katledilen Medeni Yıldırım anıldı. Saygı duruşuyla başlayan, Sinevizyon gösterimi, türküler ve şiirlerle süren anma coşkuyla ve mücadele sloganlarıyla sona erdi.

direnis7

22.54 Ankara’da TOMA’larla saldırı sürerken akreplerle Dikmen Caddesi üzerinden plastik mermi sıkarak ilerliyor. Halkın üzerine kimyasal içerikli köpüklü su sıkıldığı görülüyor.

22.50 Eskişehir’de Ali İsmail’in saldırıya uğradığı yere Yunusemre Caddesi’ne girildi. Polis dükkan kenarlarında dizilmiş bir şekilde bekliyor. En önde “Katiller hesap verecek” çelengiyle yürünüyor.

22.49 Ankara’da TOMA’lar halka saldırmaya başladı.

22.45 Ali İsmail için iki günden bu yana yürüyüşler yapan Dikmenliler, bu akşam yine sokağa çıktı. “Ali İsmail ölümsüzdür”, “Hepimiz Ali’yiz, öldürmekle bitmeyiz” sloganlarıyla İlker ve Sokullu’dan Ziraat Kavşağı’na gelindi. Kavşakta bekleyen TOMA’ların önünde eylem devam ediyor. Bir grup Dikmenli genç de TOMA’ların önünde birdirbir oynamaya başladı.

direnis8

Dikmen’de polis saldırısı gerçekleşmeden önce

22.40 Eskişehir’de Ali İsmail’in saldırıldığı yere binlerce kişi yürüyor. “İsyan devrim özgürlük” sloganları atılıyor.

direnis9

Eskişehir’de binler Ali İsmail için yürüyüşte

22.29 Eskişehir’de Adalarda yürüyüş devam ediyor. Karton bardakların içine mum konuluyor, yakılıyor ve Porsuk çayına bırakılıyor.

22.22 Antakya Armutlu Mahallesi’nde direnişçi sayısı artıyor. Halk kendini havai fişeklerle koruyor, TOMA’ların görüşünü engellemek için lazer tutuyor. Polis, binalara, çatılara gaz bombası ve tazyikli suyla saldırıyor.

direnis10

22.14 Eskişehir’de halk, Eti Park’a geldi. Cep telefonları yukarı kaldırılarak karanlığa meydan okuyoruz sloganları atılıyor. Eti Park’ın ismi “Ali İsmail Korkmaz Parkı” olarak değiştiriliyor. Ali İsmail Korkmaz Parkı’nın açılışı yapılıyor.

direnis11

Eskişehir’de forumların yapıldığı Eti Park, Ali İsmail Korkmaz parkı olarak değiştirildi.

21.56 Eskişehir’de Doktorlar Caddesi trafiğe kapatıldı. Gezi direnişinde ölenler için sloganlar atılıyor, Taksim’e ve Antakya’ya selam gönderiliyor.

21.51 Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda mumlar yakıldı, Ali İsmail için sloganlar atılıyor, türküler söyleniyor.

21.50 Antakya’da Armutlu Mahallesi’ne yürüyen halka polis saldırdı.

direnis12

Antakya’da Armutlu Mahallesi’ne yürüyen halk

21.46 Eskişehir’de Ali İsmail’in eli sopalılarca saldırıya uğradığı yere çelenk bırakmak için yürüyüş başladı.

21.36 Eskişehir’de Espark önünde meşaleler yandı. Ali İsmail için sloganlar atılıyor.

20.30 Antep’te Ali İsmail Korkmaz’ı anmak için halk Çamlık Parkı girişinde buluştu.

14 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org