Yurt: “Gönül isterdi ki sevinçlerimizi paylaşalım“

Ankara’da polis tarafından öldürülen Ethem Sarısülük’ün ailesi ile HDK heyeti, Diyarbakır’ın Lice ilçesi Kayacık Köyü’nde karakol yapımını protesto eylemi sırasında öldürülen Medeni Yıldırım’ın ailesini ziyaret etmek için Diyarbakır’a gitti.

ethem_sarisuluk_ailesi_licede

Barış Annesi Münibe Koç, Ankara’da Gezi direnişi sırasında polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük ve yengesi Çiğdem Sarısülük, Halkevleri, TKP, TKP-1920 ve Ethem Sarısülük İnisiyatifi’nin de içerisinde yer aldığı heyet, Karaçalı’da Tiralo Petrol önünde, BDP Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, HDK ve 78′liler tarafından karşılandı.

Heyet buradan askerlerin ateş açması sonucu vurularak yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ın mezarına gitmek üzere Hêzan Köyü’ne doğru yola çıktı. Sarısülük’ün ailesi ve heyet, köyde, Medeni Yıldırım’ın ailesi ve köylüler tarafından karşılandı.

Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük ile Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım’ın annesinin karşılaşması sırasında duygulu anlar yaşandı.

Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük ile Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım’ın annesinin karşılaşması sırasında duygulu anlar yaşandı. Karakol inşaatının olduğu yerde HDK Yürütme Kurulu üyesi Gülistan Aydoğdu basın açıklaması yaptı. Aydoğdu, baskı ve zulme karşı direnen Lice halkıyla birlikte olmaktan mutlu olduğunu ifade ederken, “Gönül isterdi ki ortak acılarımızı değil, ortak sevinçlerimizi paylaşmak için bir araya gelmiş olsaydık” dedi.

Heyet bileşenleri de burada kısa bir şekilde görüşlerini aktardı. Ardından Lice Belediye Başkanı Fikriye Aytin, heyetin Lice’yi ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken, bu kardeşlik ve barış köprüsünün devam etmesi gerektiğini söyledi.

Heyet ardından Diyarbakır’a doğru yola çıktı. Diyarbakır’da DTK’yi ziyaret ederek Ankara’ya dönecek.

KARDEŞİ: ETEM GÜNEŞE GİTTİ

Daha sonra bir konuşma yapan Ethem Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük, “Ethem’i kaybettiğimizi sanmayın. Ethem ölmedi, güneşe ve sonsuzluğa gitti. Biz Ethem’in ailesi olarak acınızı paylaşmaya geldik. Bizim halkların kardeşliği mücadelemiz kanımızın son damlasına kadar sürecektir. Buraya gelmek ve Medeni kardeşimizin katledildiği yerde halkların kardeşliği köprüsünü kurmak istedik. Bizi asla sindiremeyecekler, baskılar asla işe yaramayacak. Ödediğimiz bedeller, kaybettiğimiz canlar bizi daha da güçlendirir. Yaşasın halkların kardeşliği” dedi.

Ardından konuşan Medeni Yıldırım’ın ağabeyi Ersin Yıldırım ise “Benim kardeşim burada sadece karakolu protesto ediyordu. Burada katledildi. En doğal hakkını kullanırken vicdansızca katledildi” diye konuştu.

AYDOĞAN: DİYARBAKIR HALKI ÇORUM’LA BULUŞTU

BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, bugün ailelerin buluştuğunu ifade ederek, “Şehitlerimize verdiğimiz sözün gereği olarak buradayız. Acılar paylaşıldıkça azalır. Bugün burada iki ailemiz bir araya geldiler. Acılarını paylaştılar acılarını azaltmaya çalıştılar” dedi. Ailelerin acısının, evlatlarını katledenlerin adalet önüne çıkarılması ile azalacağını belirten Aydoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun dışında hiçbir şey annelerin acısını azaltamaz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğundan bugüne, Türkiye halklarını birbirinden koparmanın özel mücadelesini verdi. Özellikle Kürtler ve Türkler arasındaki kardeşlik köprülerini koparmaya çalıştı. Türkiye’de yaşayan bütün halkları birbirine düşman etmeye çalıştı. Bugün burada olmamız bu politikanın boşa gittiğinin göstergesidir. Türkiye’de ister barışı gerçekleştirin ister gerçekleştirmeyin. Çünkü Türkiye’deki halklar kendi barışını gerçekleştirmiştir. Bugün Amed halkı Çorum’la buluştu. Amedliler son 1.5 aydır İzmirle İstanbulla Hatayla barıştı. O nedenle bundan sonra sizin gücünüz, AKP’nin devletin gücü halkların arasındaki barışı koparmaya yetmeyecektir.”

Yapılan açıklamaların ardından gelen heyet Medeni Yıldırım’ın ailesine köy girişinde taziyelerini sundu. Lice ilçe merkezine geçerek Belediye Başkanı Fikriye Aytin’i makamında ziyaret eden heyet üyeleri daha sonra Lice’den ayrıldı.

13 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; yurtgazetesi.com.tr