Radikal: İstiklal Caddesi’nde polis müdahalesi (Video-haber)

Taksim Dayanışmas ve TMMOB’un çağrılarıyla İstiklal Caddesi’nde toplanan gruba polis bu akşam da müdahale etti. Müdahaleler sırasında ara sokaklara dağılan göstericilere bu kez de ellerinde sopa olan ve esnaf olduğu belirtilen kişiler saldırdı.

toma

Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine saat 17.30′da Galatasaray Meydanı’ndan yüzlerce kişi toplandı. Kalabalık, pazartesi Taksim’de çıkan olaylar sonrası gözaltılar, TMMOB yasasındaki düzenleme ve Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesini protesto etti. Bu grup, Taksim Meydanı’na yürümeyi planlıyordu ancak İstiklal Caddesi ’nde önlem alan polis grubun yürüyüşüne izin vermedi. Gruplar adına burada basın açıklaması yapıldı. Polisin yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıklamasının ardından saat 19.00 sıralarında kalabalığın büyük bölümü dağıldı. Bir bölümü ise polisin uyarısı ile Galatasaray Meydanı’ndan ayrıldı.

ARA SOKAKLARA GAZ BOMBASI
Galatasaray Meydanı’ndan ayrılan kalabalıktan bir bölümü ara sokakları kullanarak tekrar İstiklal Caddesi’ne çıktı. Taksim Meydanı’na ilerleyen grup, Fransız Başkonsolosluğu önünde önlem alan polisin engeline takıldı. Polis grubun dağılmasını istedi. Ancak grup dağılmadı. Bunun üzerine polis, kalabalığın üzerine kalkanlarla yürüdü. Bazı grup üyeleri ara sokaklara girdi.

Daha sonra yeniden İstiklal Caddesi üzerinde toplanan kalabalık bir grup protesto gösterisini sürdürmek isterken polis yetkilileri de dağılmamaları halinde müdahale olacağı yönünde uyarı yaptı… Ardından polis müdahalesi başladı. TOMA ’dan su sıkan polis grubu Galatasaray Meydanı’na kadar sürdü.

13Temmuz_Taksim

Galatasaray’a açılan ara sokaklara dağılan gruptan bazı kişiler slogan atmayı sürdürürken polisin ara sokaklardaki müdahalesi de uzun süre devam etti. İstiklal Caddesi’nde tazyikli su kullanan çevik kuvvet polisleri ara sokaklarda ise gaz bombası kullandı. İstiklal Caddesi’nde ve ara sokaklarda bulunan yurttaşlar müdahaleler sırasında zor anlar yaşadı.

‘SOPALI’ ESNAFLA GERGİNLİK
Bu arada İstiklal Caddesi’ne açılan bazı ara sokaklarda göstericiler ile esnaf arasında gergin anlar yaşandı. Bazı esnafların ellerinde sopalarla dükkanlarının önüne çıkıp göstericilere müdahale ettikleri görüldü. Göstericiler de bu kişilere tepki göstererek karşılık verdiler.

Ayhan Işık Sokak’ta iki kafeteryanın sahipleri ile çalışanları, polisten kaçarken sokağa giren eylemcilere tepki gösterdi. Burada arbede yaşandı. Esnafla eylemciler arasında sözlü tartışma yaşandığı sırada sokağa giren polis gruba doğru boyalı mermi attı. Grup dağılınca polis geri çekildi. Bu sırada bir grup esnafın bir eylemciyi darp ettiği görüldü. Ancak bir süre sonra sokağa gelen eylemciler göstericilere saldıran esnafın sokakta duran masa ve sandalyerini dükkanlarına doğru fırlatarak tahrip etti. Bazı eylemcilerin ise kepengi yarıya kadar açık olan dükkandan içeri yanıcı maddeler attığı görüldü.

Bursa Sokak’ta da ellerinde sopa olduğu görülen birkaç esnaf, göstericilerin sokağa girmesini engellemeye çalıştı.

Ellerinde sopayla eylemcilere saldıran esnafın zaman zaman gazetecilerin görev yapmasını da engellediği görüldü.

İSTİKLAL CADDESİ’NDE PROTESTOLAR SÜRÜYOR 
Bu arada polisin bir ara Taksim Meydanı’na kadar çekilmesi üzerine, eylemciler saat 22 sularında yeniden İstiklal Caddesi üzerinde toplanmaya başladı. Ancak mMeydana doğru yürüyüşe geçen gruba polis tekrar müdahale etti. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarda polis, bazı kişileri de gözaltına almaya başladı.

İstiklal Caddesi’nde saat 23.00 sıralarında tekrar toplanan gruba, polis müdahalede bulundu. Polis göstericilere, tazyikli su, gaz bombası ve boyalı mermi ile müdahale etti. Bu müdahaleler sırasında çevik kuvvet ekipleri 4 kişiyi gözaltına aldı. Polisin göstericilere attığı gaz bombasından caddede gezen çok sayıda vatandaş da etkilendi.

13 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr